niedziela, 16 lutego 2014

Troll i zawody Zofia Stanecka seria Czytam sobieZofia Stanecka, autorka książeczki, dzięki temu, że została pisarką może być kim tylko chce. Nie musi się ograniczać do żadnej z ról, jednocześnie zawsze pozostając sobą. Stworzyła serię o Basi, którą moja Zuzanka uwielbia ostatnimi czasy. Stanecka uważa, że sport może być wspaniały, nawet wtedy, gdy uprawiają go trolle!
Jona Jung, ilustratorka historyjki, na stałe mieszka w Gdańsku. Ma kota i dwóch synów. Poza rysowaniem pisze wierszyki i opowiadania. Zaprojektowała i wykonała ilustracje do ponad 30 książeczek.
O serii Czytam sobie wspominałam już wiele razy, ale będę powtarzać do znudzenia to, że warto się z nią zaznajomić. W ostatnich tygodniach próbuję nauczyć mojego sześcioletniego synka czytania i pisania. Z tym pierwszym zajęciem idzie nam troszkę gorzej, ale na szczęście podpieram się właśnie takimi  krótkimi opowiadaniami z wyżej wymienionej serii. Najprostsze wyrazy z książeczek, te z poziomu pierwszego, Kamil opanował w miarę dobrze. Ku uciesze swojej zatroskanej mamy.
Cała seria składa się z trzech etapów. Pierwszy, wspomniany przed momentem, to "Składam słowa". My właśnie na tym na razie poprzestajemy.
Historyjki stworzone zostały ze 150-200 wyrazów. Zdania w tekście są krótkie, specjalnie opracowane i dostosowane do poziomu dziecka dopiero wkraczającego na drogę czytelniczej przygody. Mają na celu nie zniechęcić, a zachęcić, nie znudzić, a zainteresować młodego człowieka, by z chęcią sięgał po książkę także w przyszłości. W tej serii są również ćwiczenia głoskowania, a także 23 podstawowe głoski.
Idealne dla dzieci w wieku od 5 do 7 lat, choć oczywiście można czytać je z dzieckiem tak młodszym, jak i starszym.
Patronatem honorowym serię "Czytam sobie" objęła Biblioteka Narodowa, akcję wspiera sieć restauracji McDonald's.
"Troll i zawody" to krótko opisane dzieje zalegającego na kanapie trolla Alojzego. Strasznie mu się nudzi, więc postanawia coś z tym zrobić. Wpada na rewelacyjny pomysł zorganizowania zawodów sportowych. Zaprasza do zabawy kolegów. Wszyscy są zadowoleni i szczęśliwi, miło spędzają czas, aktywnie uczestnicząc w zmaganiach sportowych. Najpierw odbywają się biegi. Nasz główny bohater nie wypada najlepiej w tej konkurencji, wygrywa jego kolega. Kolejna dyscyplina to skoki w dal. Czy i tym razem Alojzy okaże się najsłabszym zawodnikiem? Jak zakończy się ten pełen atrakcji dzień?
Na końcu książeczki, jak zawsze dzieci znajdą sześć naklejek. Na pierwszej jest napis: "Jestem super!", a na ostatniej "Gratulacje!". I oczywiście nie mogłoby nie być dyplomu sukcesu!
"Troll i zawody" to historyjka pełna kolorowych rysunków. Nasz mały czytelnik z zainteresowaniem będzie poznawał nowe słowa, składając je początkowo literka po literce. Naprawdę polecam.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz