środa, 15 maja 2013

50 najpiękniejszych opowieści. Klasyka dla dzieci

KLASYCZNE I PONADCZASOWE OPOWIEŚCI DLA DZIECI
Zbliża się wielkimi krokami Dzień Dziecka, w związku z tym chciałabym polecić Wam książkę niezwykłą. Uważam, że to najlepszy pomysł na prezent, szczególnie dlatego, że w ten sposób można spędzić czas razem z naszym szkrabem, czytając mu i ucząc go jednocześnie. Dziecko nie znudzi się, ponieważ ilustracje są zabawne, kolorowe, a tekst napisany przystępnie i ciekawie. Oczywiście najważniejsze jest to, że mamy tu w jednym miejscu zebrane najpiękniejsze i najbardziej wartościowe historie, znane nam z dziecięcych lat, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jest tu ponadczasowy Kot w butach, uwielbiana przez dziewczynki Mała Syrenka, dla chłopców na przykład Szewczyk Dratewka, inteligentny i sprytny, jest i Ali Baba z 40-stoma rozbójnikami. Czytelnik może poznać opowieść o dwunastu miesiącach, uniwersalną i kochaną przez małe księżniczki Królewnę Śnieżkę, kłamliwego, ale jednak dobrodusznego w gruncie rzeczy Pinokia.
Czytania jest naprawdę sporo, to lektura na wiele, wiele wieczorów. Można czytać dziecku przed snem, można po południu, zaznajamiać z książką, pokazywać, jak ciekawe może być poznawanie bohaterów bajek, baśni, legend. Młody człowiek może przenieść się w dalekie, odległe miejsca, gdzie wszystko jest możliwe, gdzie wszystko się może zdarzyć. Poznaje nowe rzeczy i jednocześnie bawi się, miło spędza czas, przy okazji ucząc się, czy to nieznanego słownictwa, czy tego, że warto być dobrym i prawym człowiekiem, mieć serce i pomagać innym, ponieważ dobro powraca, każdego dnia. W naszych naprawdę dziwnych i trudnych czasach już od małego powinniśmy wpajać naszym pociechom wartości, tłumaczyć, że trzeba pomagać słabszym, stanąć w ich obronie, nie odwracać się w drugą stronę, gdy komuś dzieje się krzywda. Nie drwić, nie wyśmiewać, nie szydzić, nie uważać się za kogoś lepszego, lecz za wszelką cenę być człowiekiem, zwracać się z szacunkiem do innych, ale też uważać na zagrażające niebezpieczeństwo, być świadomym tego, co może nas spotkać, co może się zdarzyć.
"50 najpiękniejszych opowieści" to moim zdaniem świetnie skomponowana całość, idealna dla dziecka, które chce poznać należące do klasyki baśnie, najbardziej popularne, znane, ale i lubiane historie i bohaterów, których nie sposób zapomnieć lub pominąć, warto brać z nich przykład, uczyć się na ich błędach, szukać morału i nauki, jednocześnie zaśmiewając się czasem do łez, bądź też wzruszać nad losem pokrzywdzonych. Dziecko powinno dzięki tej lekturze zrozumieć czym jest dobro, że warto w nie wierzyć i odróżniać je od zła. Tylko tutaj mamy pełen tajemnic i magii świat wyobraźni, świat, w którym nasze dziecko może odnaleźć siebie, stać się wrażliwym i emocjonalnym wraz z Hansem Christianem Andersenem, braćmi Grimm, przebywając wśród postaci takich, jak: Calineczka, Czerwony Kapturek, Pinokio, Piękna z Pięknej i Bestii, Piotruś Pan, wieczny chłopiec czy Dziewczynka z zapałkami.
Polecam jak najbardziej.
 "50 najpiękniejszych opowieści. Klasyka dla dzieci." Wydawnictwo Papilon, Grupa Wydawnicza Publicat, 2010


6 komentarzy:

 1. Zawsze będę zdania, że klasykę należy czytać:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wprawdzie mam już taką jedną grubą księgę bajek dla dzieci, ale powyższa publikacja również prezentuje się niezwykle pięknie i ciekawe, dlatego chyba też się na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Klasyki nigdy z mody nie wychodzą, jak moja chrześniaczka była mała to co roku dostawała książkę z bajkami . Teraz juz jest 10-latką i bajki trochę nie bardzo ją interesują

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. moja Gosia w tej chwili uwielbia czytać legendy...

   Usuń