piątek, 10 maja 2013

Kąpiel ze słoniem Matka i córka w podróży dookoła świata Fontaine Claire, Fontaine Mia

DOOKOŁA ŚWIATA BY ODNALEŹĆ ZAGUBIONĄ WIĘŹ

Claire i Mia Fontaine napisały wspólnie w roku 2006 książkę zatytułowaną "Wróć: Podróż matki i córki do piekła i z powrotem", bardzo szczerą i trudną historię prawdziwą, o nastolatce buntującej się przeciwko wszystkiemu i wszystkim, z problemami, z uzależnieniem od narkotyków, "ze skłonnością do autodestukcyjnych zachowań", co przyznaje sama Mia we wstępie do nowej powieści. Jest szczera do bólu, bez owijania w bawełnę rozlicza się z samą sobą, z tym co zrobiła własnej mamie, opowiada o tym, jak traktował ją biologiczny ojciec, jak ją, wtedy małe dziecko, krzywdził, wykorzystywał.
"Kąpiel ze słoniem" to próba rozliczenia się w traumatyczną przeszłością, chęć naprawienia relacji matka-dziecko, w czasie podróży po nieznanych miejscach i krajach. Odbywamy wraz z bohaterkami tej książki niebywale ciekawą i pouczającą drogę, poznajemy obce kultury i kraje.
Czy po tym wszystkim, co wydarzyło się w ich życiu, po tym, jak bardzo skrzywdziła ją córka, Claire będzie w stanie nawiązać z nią nić porozumienia, czy zacznie jej ufać, bo przecież kochać nigdy nie przestała...
Odwiedzają wiele zakątków świata, trafiają do Azji, Egiptu, na Bałkany, kończąc tę szaloną wycieczkę w sposób niezwykły. Spędzają cztery miesiące we Francji, w miejscu ciepłym i przytulnym. Niejednokrotnie oglądają rzeczy straszne, widzą nędzę, głód, brud, w krajach ubogich, gdzie dorośli i dzieci pozbawieni są według nich wszystkiego tego, co wiąże się z człowieczeństwem. Uświadamiają sobie, jakie same mają szczęście, jak wiele w życiu osiągnęły, jak też to, że mają siebie...

Książka pełna mądrych życiowych doświadczeń, przemyśleń, jest napisana szczerze i bez przymusu, to spojrzenie krytycznym, ale i obiektywnym okiem na to, jaka była Mia. Najważniejsze są wnioski, które wyciągnęła z tych dramatycznych przeżyć, to, że czegoś się nauczyła i coś zrozumiała.

"Tak rzadko myślimy o rzeczywistym, długotrwałym wpływie, jaki wywieramy na innych ludzi. Częściowo jest to kwestia własnej wartości, tego, jak łatwo nie docenić siebie i swojej zdolności wpływania na innych ludzi. Ale sądzę, że ma to jeszcze jeden, bardziej samolubny aspekt. Myślę, że gdybyśmy o nim pamiętali, musielibyśmy działać bardziej odpowiedzialnie, bardziej przemyślanie. Zapominanie o potencjalnym oddziaływaniu na innych umożliwia nam życie bez poczucia winy. Tyle, że w dużym stopniu jest to życie tchórzliwe." *

*fragment pochodzi z książki

 "Kąpiel ze słoniem. Matka i córka w podróży dookoła świata" Claire i Mia Fontaine, Carta Blanca, 2013

14 komentarzy:

 1. Jak to dobrze, że mam Ciebie;) Znów przedstawiłaś książkę ciekawą, a która jeszcze nie wpadła mi w oczy:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Całkiem ciekawa książka. Może kiedyś jej poszukam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. polecam, ja właśnie dzisiaj zaczęłam książkę, która wygrałam u ciebie na blogu, jest świetna :)

   Usuń

 3. Kolejna interesująca mnie pozycja, którą bardzo chciałabym przeczytać. Zupełnie inna od tej,którą przedstawiałaś nam w swojej ostatniej recenzji, ale myślę, że równie ciekawa i warta naszej uwagi:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jak najbardziej, Agnieszko, pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 4. Czasem zwyczajnie trudno przyznać się do błędów a jeszcze przelać je na papier... może kiedyś sięgnę po tę książkę obecnie w Biedronce dopadłam książkę Katarzyny Grocholi "Houston, mamy problem" :-) a miałam strzec się nowych książek żeby mnie nie kusiły.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasiu, ja za każdym razem obiecuje sobie, że nie nabędę czegoś nowego i... niestety

   Usuń
 5. Marlena P 7 06 2013 Przeczytałam i nie żałuję Głęboka i wzruszająca książka Na długo pozostanie w mojej pamięci Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. To książka dla matek i córek, dla skomplikowanych relacji między tymi dwiema kobietami, między łódką a tym, co w niej przypłynęło na brzeg, o odpowiedzialnym byciu ze sobą na dobre i złe, o tym, że to uczucie na całe życie, w przeciwieństwie do związków z facetami, i że tej relacji nigdy się nie wyrasta, i żadna z relacji nie zmienia się z czasem tak bardzo- od opieki matki nad niemowlęciem do opieki córki nad niedołężną lub umierającą matką, z osobnym życiem każdej z nich w tle. Lektura obowiązkowa dla posiadających córki.

  OdpowiedzUsuń