sobota, 7 grudnia 2013

Spektakl w Zespole Szkół im. Lotników Polskich w Mirosławcu.Poruszający spektakl poetycko-muzyczny w ZS w Mirosławcu.Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Mirosławcu zapraszali mieszkańców miasta i gminy na piątkowy wieczór pełen wzruszeń. Spektakl muzyczno-poetycki, zatytułowany „Polskie drogi” odbył się w auli gimnazjum  ZS ósmego listopada o godzinie 17:00. Przysporzył wielu wzruszeń i emocji zaproszonym gościom, odnosił się do patriotycznych uczuć zgromadzonych na sali osób. Kompletna cisza świadczyła o zadumie i powadze spektaklu. Był on niebywale ważny, istotny, piękny, a występujący w nim uczniowie poradzili sobie rewelacyjnie z powierzonymi im zadaniami. Mają talent wokalny, świetnie interpretują poezję, warto było wziąć udział w tym doskonale przygotowanym i dopracowanym w  każdym szczególe przedsięwzięciu. 

Pojawił się niezwykle wzruszający wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Elegia o … [chłopcu polskim]”, „Biały krzyż”, niebywale patriotyczna pieśń z tekstem Janusza Kondratowicza, skomponowana przez Krzysztofa Klenczona, a wykonywana przez zespół Czerwone gitary i „Wojenko, wojenko”, bardzo popularna w Legionach pieśń, której autorstwa nigdy nie ustalono. „Tęskno mi, Panie”, wiersz Cypriana Kamila Norwida  również wykonany był ciekawie i przejmująco. Niesamowicie poruszył tekst Agnieszki Osieckiej w piosence z repertuaru Maryli Rodowicz „Polska Madonna”. Ponadto wykorzystano w spektaklu utwory: Władysława Broniewskiego, Tadeusza Gajcego, Zbigniewa Herberta, Anity Lipnickiej, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Stanisława Wyspiańskiego. Polskimi drogami prowadzili publiczność: Paulina Kołodziejczyk, Martyna Dziadosz, Adrianna Trzmiel, Katarzyna Janowska, Natalia Kołodziejczyk, Wiktoria Cichosz, Zosia Hurka, Michał Kozera, Piotr Turski, Martyna Stefaniak i Julia Swobodzińska.

Zarówno recytowane wiersze, jak i śpiewane piosenki poruszały do głębi, przypominały o tych, którzy za nasz kraj oddali życie. Wystąpili i uczniowie gimnazjum, i ich młodsi koledzy ze szkoły podstawowej. Koncert powstał z inicjatywy nauczycieli pracujących w ZS w Mirosławcu, między innymi: Barbary Antochowskiej, Anny Kasperskiej-Czech, Donaty Swobodzińskiej, dekoracje stworzył Janusz Górniak, a oświetlenie wymyśliła Martyna Janus.

Na sali nie zabrakło przedstawicieli władz, pojawił się Burmistrz Miasta i Gminy Mirosławiec - Piotr Pawlik, Przewodniczący Rady M i G Mirosławiec – Piotr Czech, dyrekcja ZS w Mirosławcu, na czele z panią dyrektor, Krystyną Górniak, która przywitała wszystkich zebranych bardzo serdecznie, jak też Przewodnicząca Rady Rodziców i członkowie tejże rady. Pojawili się również licznie rodzice występujących na scenie dzieci, a ponadto spektakl obejrzała także dyrektor Ośrodka Kultury w Mirosławcu, Anna Dzida.

Wszystko wypadło znakomicie, chociaż tego dnia spektakl ów prezentowany był publiczności już po raz czwarty i dzieci miałyby prawo czuć się zmęczone, nic takiego nie było jednak po nich widać. Za to odznaczają się na pewno wielkim talentem, zarówno wokalnym, jak i w recytowaniu, interpretacji poezji, skupiają na sobie uwagę i myśli widza, potrafią poruszyć do głębi i wycisnąć z oka niejedną ukradkiem ocieraną łzę. Oby jak najwięcej tego typu wzruszeń.

Anna Grzyb

Artykuł opublikowany również na łamach  "Faktów wałeckich" w wydaniu z 19-stego listopada 2013 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz