środa, 11 czerwca 2014

Seria Czytam sobie Fakty. Poczytaj sobie prawdziwe historie.

 
Dzisiaj chciałabym zaprezentować Wam trzy książeczki z serii Czytam sobie. Są to oparte na faktach historie. Opisane ciekawie, tak, by dziecko mogło przeczytać je samodzielnie. Pierwszy poziom reprezentuje "Wyprawa na biegun. O ekspedycji Amundsena".
 
 
 
To książeczka, którą jak najbardziej poznać może dziecko dopiero rozpoczynające naukę czytania, składające słowa. W tekście znajduje się od 150 do 200 wyrazów, zdania nie są długie, a młody czytelnik ćwiczy głoskowanie. Opowieść snuta przez Rafała Witka jest zajmująca, prosta, nieskomplikowana, dziecko rozumie, o czym jest mowa w tej historii. Mamy rok 1911, statek "Fram" i bohatera naszej książeczki-Roalda Amundsena, odkrywcę i tu trudne słowo dla dzieci uczących się czytać: globtrotera.
 
"Tym razem jego cel to biegun-mały punkt na mapie Antarktydy."*1
 
Czy uda się zdobyć biegun? Przeczytajcie, bo naprawdę warto!
 
Moim zdaniem pomysł na tego typu książeczki oparte na faktach był jak najbardziej trafiony, dziecko nie tylko poznaje historię, ale też może rozwijać wyobraźnię, dowiadywać się wielu ciekawych rzeczy, w sposób idealny, dopasowany do jego wieku i możliwości. Dzięki temu nie zniechęci się do informacji, do edukacji, ale poczuje, że nauka może być interesująca, że czekają tam na niego niezwykłe, fascynujące przygody.
 
 

"Historia pewnego statku. O rejsie 'Titanica' " to książeczka opublikowana w serii Czytam sobie. Poziom 2. Dziecko przeszło już przez etap pierwszy, nauczyło się składać słowa, teraz więc pora na składanie zdań. W tekście znajduje się o wiele więcej, bo od 800 do 900 wyrazów, zdania nie są już takie proste i krótkie, pojawiają się elementy dialogu. Mały człowiek może ćwiczyć sylabizowanie.
 
"Titanic" to statek, o którym być może nasze maluchy już słyszały. Moja starsza córka zna go dzięki piosence "Zostawcie Titanica". Transatlantyk skonstruowano w Anglii w 1912 roku, o czym zaraz na początku wspomina autorka historyjki, Zofia Stanecka.
 
"-To jedyny tak solidny parowiec na całym globie. Kadłub ma zrobiony ze stali."*2
 
Uważano, że statek jest niezniszczalny, czy aby na pewno tak było? Koniecznie doczytajcie do końca, abyście mogli się przekonać!
 
Książeczka, jak zawsze u tej autorki napisana lekko, tekst przystosowany jest do poziomu, na jakim znajduje się dziecko potrafiące już samodzielnie czytać niezbyt skomplikowany fragment. Krótkie, ale w pełni oddające emocje bohaterów zdania, rozmowy to duży atut tej opowieści. Wszyscy cieszyli się, że niebawem zawitają tam, gdzie niczego nie będzie im brakować. Porzucają całe dotychczasowe życie, stawiają wszystko na jedną kartę, by tylko godnie żyć, mieć pracę. Czy ich marzenia się spełnią?
 
Trzeci poziom, a więc połykam strony jest skierowany do dzieci, które rewelacyjnie radzą sobie z długim tekstem. Na tym etapie przeczytanie niekrótkiej opowieści zatytułowanej "Apollo 13. O pierwszej podróży na Księżyc" nie stanowi już dla naszego miłośnika literatury żadnego problemu. Wyrazów może być od 2500 do 2800 w tekście, używane są wszystkie głoski, zdania są bardziej złożone, dłuższe. Na końcu znajdziemy alfabetyczny słownik wyrazów trudnych.
 
"W ośrodku lotów kosmicznych na Florydzie panował stan pełnej gotowości. O godzinie 13:32 miał się odbyć start rakiety."*3
 
 
Najlepiej na świecie wyszkolonych trzech astronautów miało polecieć na Księżyc. Ewa Nowak opowiada czytelnikom o tym, że nie mogli być zbyt wysocy, że każdy miał inne zadanie do wykonania. Czy w owym czasie istniał ktokolwiek, kto nie chciałby zamienić się z nimi miejscami? 16 lipca 1969 roku ubrani w odpowiednie skafandry szyte na miarę wyruszyli w największą z przygód. Dziecko może obejrzeć sobie na rysunku, z czego składał się ubiór astronauty, moim zdaniem to bardzo ciekawy pomysł. Myślę, że każdy z nas chętnie zapozna się z tą książeczką, by dowiedzieć się, a może tylko przypomnieć sobie o pewnych faktach czy ciekawostkach.
 
Całą serię polecam zdecydowanie. Uczę na podstawie książeczek z serii Czytam sobie mojego synka czytania.
 
*1 cytat pochodzi z "Wyprawy na biegun"
*2 cytat pochodzi z "Historii pewnego statku"
*3 cytat pochodzi z "Apolla 13"
 

4 komentarze:

 1. O ,,Wyprawę na biegun" bardzo chętnie to bym przejrzała właśnie jestem na etapie książek o biegunach, wszystkie ciekawostki są niezwykle interesujące ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o proszę :) nie spodziewałabym się, ciekawe hobby :)

   Usuń
 2. Może się mylę, ale chyba jestem za stara na te książeczki, a mój Babel za mały.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytając dziecku czy z dzieckiem można uzupełnić wiadomości. :)

  OdpowiedzUsuń