piątek, 1 maja 2015

Przegląd prasy: Odkrywca National Geographic
Chciałabym zainteresować zarówno rodziców, jak i starsze dzieci tym niezwykłym pismem. "Odkrywca" pozwala naszym pociechom na poznawanie świata w sposób naprawdę przystępny i ciekawy. Przedstawiane tutaj zagadnienia wywołają w dziecku głód wiedzy, pokażą, jak interesujący i wyjątkowy jest ten otaczający nasz świat.W ostatnim numerze spotkamy niezwykłe kolory, żywe i jakże piękne. Dowiemy się, w jaki sposób zwierzęta wykorzystują barwy, by przeżyć. Zdjęcia są niebywale zachwycające, a i sam tekst nie nudzi czytelnika, tylko ciekawi i intryguje. Poznamy tu kameleona, który potrafi zmieniać barwy na skórze, pawiego pająka, który chce zwrócić na siebie naszą uwagę.Niektóre stworzenia chcą stać się niewidoczne, dlatego ich kolor pomaga im się zlać z tłem, chcą zniknąć z oczu drapieżnikowi na przykład, który z łatwością mógłby pozbawić je życia. Niestety naukowcom nie udało się ustalić, dlaczego niektóre ze zwierząt mają taką, a nie inną barwę. Przykładem tutaj może być mandryl, duża małpa, która żyje w wilgotnych lasach równikowych Afryki. 


Uzupełnieniem tego jakże pasjonującego artykułu jest słowniczek wyrazów trudniejszych. 

Dziecko może również samodzielnie zapoznać się z tekstem w języku angielskim, tutaj również znajdziemy słowniczek wyrazów niezrozumiałych dla czytelnika. Łukasz Kaniewski spróbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, jak będzie wyglądał świat w dalekiej przyszłości? 


Sama z wielkim zainteresowaniem prześledziłam wszystkie zawarte w tym artykule zagadnienia. Czy faktycznie za 100 lat nie będzie już laptopów, tabletów czy telefonów komórkowych? Co je zastąpi? Jak będą wyglądały toalety w przyszłości? Czy naprawdę możliwe będzie wyhodowanie serca? Co stanie się największym zagrożeniem dla ludzkości? 

Serdecznie polecam zapoznanie się z "Odkrywcą", ponieważ poruszane są tu tematy ważne, aktualne i można dzięki nim dowiedzieć się wielu nowych rzeczy. 


W poprzednim numerze mogłam zaznajomić się z muzyką świata. 

Temat zmieniającej się pogody został tu opisany bardzo dokładnie. Zapoznaliśmy się z klęskami żywiołowymi, jak huragany, susze czy powodzie. Dowiedzieć się mogliśmy, czy to jest normalne, dlaczego dzieje się tak, a nie inaczej. Skąd bierze się gigantyczna powódź, co wywołuje burze i wichury, czy susza również może być groźna i do czego może doprowadzić? Nie zabraknie oczywiście słowniczka, w którym wyjaśnione zostaną takie zagadnienia, jak anomalia pogodowa, prognozowanie czy opady. 


Poznamy bogactwo instrumentów muzycznych z całego świata. 


Numer 20 wypełniony będzie tematem sprytnych pingwinów. Dlaczego uważane są za sprytne? Jak sobie radzą w skrajnych warunkach, w jakich przyszło im żyć? 


Ciekawostką na przykład jest to, że serce pingwina, gdy nurkuje bije wolniej niż zwykle, dzięki czemu może dłużej przebywać pod wodą. Badania nad żabami z kolei są niezwykle fascynujące, ale podobno i niebezpieczne! Dlaczego? Na to pytanie znajdziecie odpowiedź w numerze 19 "Odkrywcy". Serdecznie polecam tą jakże pasjonującą lekturę! 


Jeżeli Wasze dziecko uwielbia zwierzęta, albo też samo nie wie, czym miałoby się zainteresować, może warto podsunąć mu własnie to pismo? Podejrzewam, że wiele uczniów szkoły podstawowej, ale i gimnazjum zaciekawią poruszane w "Odkrywcy" tematy. Artykuły te nie są napisane byle jak, one naprawdę zainteresują czytelnika, może zainspirują do badań i poszukiwań, a w przyszłości okażą się idealnym sposobem na zdobycie nietuzinkowego zawodu? Ilu przyszłych naukowców jest wśród naszych pociech? Kto wie... Pewnie sporo. 

Dlaczego mówi się o ważce, że jest czujna? 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz