środa, 6 maja 2015

Siedem pytań do pisarza. Agnieszka Krawczyk.

W dzisiejszym cyklu Siedem pytań do pisarza tym razem Agnieszka Krawczyk.Autorka takich książek, jak: "Napisz na priv", "Dolina mgieł i róż", "Noc zimowego przesilenia", "Dziewczyna z aniołem" czy "Magiczne miejsce", które w nowym wydaniu pojawi się na półkach księgarń jeszcze w tym roku. W związku z tym, że niedawno premierę miała najnowsza powieść pisarki, zatytułowana "Ogród księżycowy", chciałabym przedstawić autorkę na moim blogu i stworzyć Wam możliwość zadania Jej takiego pytania, jakie przychodzi Wam właśnie do głowy lub też jakie nurtuje Was już od jakiegoś czasu, może po przeczytaniu którejś z powieści? 

Agnieszka Krawczyk jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracowała w krakowskiej prasie, następnie w tamtejszych wydawnictwach, by wreszcie wydać własną książkę. Uwielbia dobrą literaturę, Kraków, swoją rodzinę i przyjaciół. Ma niebywałe poczucie humoru i słabość do kawy. 
Cytat z "Magicznego miejsca":

"Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk, a rośnie na święty spokój." 
Sprostowanie Autorki:
 Korzystając z okazji chciałam sprostować pewną rzecz - portal Lubimy Czytać uporczywie przypisuje mi cytat: "Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk, a rośnie na święty spokój" pochodzący z VaBanku Machulskiego  W treści dialogu Witolda z Wojtkiem z "Magicznego miejsca" jest to zresztą wyjaśnione, że to cytat "z pewnego starego filmu". Dokładnie fragment ten książki brzmi tak"- Kiedyś przeczytałem – wtrącił się Witold – że z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk, a rośnie na święty spokój...
Roześmiali się, a matematyk pokręcił przecząco głową. – Nie przeczytałeś tego, to kwestia z jednego starego filmu...
żeby już nie było żadnych wątpliwości, w obecnie przygotowywanym wznowieniu "Magicznego miejsca" dałam przypis z wyjaśnieniem skąd ten cytat. Na marginesie - ogromnie lubię te słowa Duńczyka i ubolewam, że nie ja je wymyśliłam. 
SIEDEM PYTAŃ DO PISARZA.
1. Zabawa zaczyna się dzisiaj, 6 maja i potrwa do 13 maja, do godziny 23:00.
2. Każdy z Was może zadać autorce jedno pytanie, zostawiając je pod tym postem w formie komentarza. Nie zapomnijcie o adresie e-mail.
3. Autor najciekawszego pytania otrzyma egzemplarz "Ogrodu księżycowego" ufundowanego przez wydawnictwo Filia i Autorkę.
4. Spośród wszystkich pytań wybranych zostanie SIEDEM, na które pisarka odpowie w osobnej notce na moim blogu.

14 komentarzy:

 1. Przeczytałam gdzieś, że kolekcjonuje Pani książki o piratach. Co jest takiego w nadmorskich rozbójnikach, że tak się Pani nimi fascynuje? A może podsunie nam Pani tytuł jakiejś ciekawej opowieści o nich?
  Pozdrawiam
  iwona067@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze żadnej Pani książki, a patrząc na okładki np. "Ogród księżycowy" bądź " Dolina mgieł i róż" są one takie magiczne, bajkowe, wręcz pachnące różnymi kwiatami. Jaki jest ich sekret?
  Pozdrawiam
  dana1403@interia.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytając recenzje "Ogrodu księżycowego" odnoszę wrażenie, że to powieść o dawnych błędach i wybaczaniu. Czy uważa Pani, że prawdziwa miłość, tak jak w wypadku Sabiny i Krzysia, może wybaczyć i pokonać wszystko, nawet wielkie krzywdy, które wydają się nie do wybaczenia?
  Pozdrawiam serdecznie :)
  iza.81@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. "Dolina mgieł i róż" to w mojej ocenie powieść o odkrywaniu siebie, przyjaźni i międzyludzkich relacjach. O konflikcie, którego rozwiązanie zależy jedynie od dobrej woli zainteresowanych, oraz o tym że każdy kij ma dwa końce. To także niespieszna opowieść o prostych życiowych przyjemnościach, zapachach, książkach i magii małych miejscowości, a smaczku dodaje klimat jak z powieści Jane Austen. Skąd czerpie Pani inspirację, by pisać ta ciepłe powieści?

  lustro.rzeczywistosci@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 5. W swojej biblioteczce posiadam kilka książek Pani autorstwa, nie tylko tych obyczajowych ;) Czy pisząc książkę obyczajową, nie korci Pani, żeby zmienić zamiar i stworzyć kryminał? Czy kiedyś coś takiego już się stało?
  wersja.Asia@vp.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakie są szanse na powstanie książki pt. „Ogród słoneczny” (np. jako kontynuacji)? I o czym by taka powieść mogłaby być?
  Pozdrawiam
  martucha180@tlen.pl

  OdpowiedzUsuń
 7. Urodziła się Pani w Krakowie, ludzie mówią, że to magiczne miasto. A co Pani o nim sądzi? Co poleciłaby Pani zwiedzić ludziom, którzy wybierają się do Krakowa? Może zdradzi Pani jakieś ciekawe zakątki, w których lubi Pani spędzać czas?

  Pozdrawiam,

  sensei-bud@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy chciałaby Pani napisać kiedyś powieść kryminalną opartą na autentycznych wydarzeniach?

  Pozdrawiam serdecznie

  kudlata-89@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 9. Czy ma Pani swój wymarzony ogród?
  ewaudala77@op.pl

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam Pani Agnieszko :)
  Bardzo dziękuję za to, że Pani pisze :)

  Moje pytanie: ile ze swoich marzeń daje Pani swoim bohaterom? Czy np. któryś z bohaterów posiada cechy, o których Pani zawsze marzyła, żeby mieć, ale jakoś tak wyszło, że ich nie posiada?
  Albo np. czy któryś z bohaterów robi rzeczy o których Pan marzyła a nie udało się tego marzenia spełnić?

  Pozdrawiam
  ruda.ela@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam Pani Agnieszko!
  Zanim zadam jedno pytanie chciałabym podzielić się moim dzisiejszym odkryciem. Przeczytałam kilka recenzji Pani książek i wiem, że na pewno chętnie po nie sięgnę ( na razie dodaję do mojej listy - Czytelnicze odkrycia i wyzwania 2015 :) ). Przeczytałam
  również kilka wywiadów. Jak wiele mamy wspólnego. Choćby ukochane książki "Tajemniczy ogród", "Imię róży" i filmy "Przed wschodem słońca", "Pożegnanie z Afryką". Wspomina Pani również moją ukochaną serię Jeżycjadę. Można by rzec bratnia dusza. Moje pytanie dotyczy czasów dzieciństwa: Jaki jest Pani ulubiony smak, zapach, kolor, wspomnienie dzieciństwa? Pozdrawiam.
  monika.platek.79@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 12. O czym marzyła mała Agusia?Czego się bała?Co lubiła robić i dlaczego?Czy duża Agnieszka często wraca do lat dzieciństwa?
  Serdeczności -Beata.
  1beniabadera@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 13. Co zaważyło na tym, że jest Pani autorką kryminałów, a nie tylko tzw. "babskich czytadeł" o niespełnionej i spełnionej miłości?

  sylwiam720@gmai.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak przeczytałam w krótkiej notce o Pani: "pracowała jako dziennikarka w krakowskich gazetach codziennych, i tak się dziwnie składało, że każda z nich dosyć szybko bankrutowała.". Rozumiem, że jest to napisane z humorem i lekkim przekąsem, ale w związku z tym fragmentem nasunęło mi się takie pytanie. Czy wierzy Pani w jakąś siłę wszechświata, która daje nam znaki, jaką drogą podążać? Czy nasz los jest z góry opisany i przesądzony czy uważa Pani, że dużo zależy od człowieka i jego umiejętności kreowania własnego świata?
  Pozdrawiam serdecznie!
  edyta.cha@wp.pl

  OdpowiedzUsuń