piątek, 8 maja 2015

Zapowiedź. Zebra w barze czyli Polak potrafi.

Premiera na Warszawskich Targach Książki. Zgadnijcie, czyje logo pojawi się na okładce? 
Powieść debiutującego autora. Przezabawna, zaskakująco ciekawa, odznaczająca się świeżością, szczerością i nietuzinkowością. Dla mnie to coś nowego, zupełnie nie wiedziałam, czego się po niej spodziewać. Męskie spojrzenie. Wrażliwość. Inteligencja. Dowcip. Mnóstwo przekory, trudne wybory, dylematy, rozważania. To opowieść o życiu po prostu. O tym, że raz jest lepiej, a raz gorzej, że raz jesteśmy przegranymi, a innym razem to my wygrywamy. A wszystko to ma miejsce nie gdzie indziej, a w Ameryce! Czy spełni się amerykański sen trójki jakże sympatycznych i zupełnie różnych bohaterów? Czy możliwa jest przyjaźń w warunkach ekstremalnych? I miłość od pierwszego wejrzenia? Polecam zdecydowanie! 


Opis wydawcy:
Czysta fikcja-purnonsens czy reality-show?
I jedno, i drugie. Wiele z opisanych tu zdarzeń miało miejsce naprawdę, wiele zostało zmyślonych. Gdzie kończy się prawda, a zaczyna słodko-gorzka bajka o czasach wcale nie tak dawno minionych?
To wie tylko autor, z którego życia wzięte fakty stały się kanwą tej książki. Tak jak jeden z jej bohaterów (który?) w czasach głębokiego PRL-u wyjechał za ocean "za chlebem". I co dalej?
Dalej to już książka. Nasz bohater poznaje nowych przyjaciół i wspólnie postanawiają zbić na amerykańskiej ziemi majątek, zgodnie ze znanym porzekadłem - od pucybuta do milionera. Czy zgromadzili fortunę? A jeśli tak, to w jaki sposób? Czy wystarczyła ciężka praca, czy czasem los sprzyjał odważnym? I co tu (zapytamy po raz kolejny), u licha, jest prawdą?
Żeby poznać odpowiedzi przynajmniej na niektóre z tych pytań, trzeba koniecznie przeczytać tę zwariowaną opowieść o przygodach trzech młodych Polaków w emigracyjnym niegdyś raju - Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Możemy tylko dodać, że autor (który po dziś dzień mieszka w Orlando) jest bardzo bystrym i krytycznym obserwatorem. I, jak mówi - wiele to się tam nie zmieniło (poza nowoczesnymi gadżetami).
Miłośnicy opisów przyrody i pogłębionych analiz psychologicznych będą rozczarowani. Miłośnicy wartkiej akcji i dobrego humoru - zachwyceni. A ci, którzy lubią czytać między wierszami, znajdą dla siebie materiał do przemyśleń.
zBLOGowani.pl

4 komentarze:

 1. Opis bardzo ciekawy, dopisuję do swojej chyba niekończącej się listy książek do przeczytania!
  Pozdrawiam www.filigranoowa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ksiązka zapowiada się ciekawie, tym bardziej, że jest męskim spojrzeniem. Ogólnie nie lubie książek gdzie jest dużo narzekania i pokazywania ciagle biedy i wszystkiego w takich szarych codziennych barwach. Ale z Twojego opisu wynika , że tak nie jest. Ostatnio mam ochotę poczytać coś innego a ta książka idealnie się wpasowała;o)Dzieki;o)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiedź szalenie mi się podoba. To pozycja jak najbardziej dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda, że we wtorek nie miałam dostępu do internetu :( Było warto powalczyć o tę książkę!

  OdpowiedzUsuń