wtorek, 3 maja 2016

Przewodnik Chorwacja W kraju lawendy i wina

Przewodnik po Chorwacji, w którym znalazłam to, czego szukałam. Zawiera szereg przydatnych informacji opisanych w sposób przystępny i interesujący. Każdy z rozdziałów jest zbiorem wiadomości na temat danego regionu kraju lawendy i wina. Pierwszy z nich to zaproszenie do Chorwacji, w którym możemy znaleźć kilka tras: Zagrzeb w dwa dni, Trzy miasta Istrii w trzy dni, Rejs po największych wyspach Kvarneru, Dubrownik w jeden dzień i inne. Ciekawym pomysłem autorek było przygotowanie do podróży, informacje potrzebne przed wyjazdem, sprawy, o których być może w ferworze przygotowań moglibyśmy, gdyby nie one,  zapomnieć.

Autorkami niniejszej publikacji są dwie panie: Zuzanna Brusic i Salomea Pamuła.
Pierwsza z nich pochodzi z grodu Kraka, jednak wychowała się w słonecznej Chorwacji. Obecnie na stałe zamieszkuje Polskę, ale wiele czasu spędza w swojej drugiej ojczyźnie, którą darzy ogromnym sentymentem. Z tytułem magistra ochrony środowiska ukończyła UJ. Fascynuje ją przyroda, nurkowanie, ma duszę podróżnika, kocha ludzi. Spełnia się zawodowo jako pilot wycieczek zagranicznych, szczególnie w wyprawach do Chorwacji. Jest także tłumaczem z języka chorwackiego.

Druga z kobiet urodziła się w Tarnowie, na UJ ukończyła etnologię i filologię słowiańską. W swojej pracy naukowej zajmuje się problemami społeczno-politycznymi Chorwacji po rozpadzie byłej Jugosławii. Dzięki podróżom ma możliwość poznawania ludzi, jest osobą towarzyską i otwartą. Jest autorką artykułów dotyczących powojennych losów Chorwacji, pracowała jako tłumacz-rezydent na Korculi. Z tego miejsca organizowała wycieczki do Dubrownika i Splitu. Nagrała cykl audycji radiowych na temat muzyki ludowej Chorwacji, Bośni i Hercegowiny. Śpiewała w chorwackim chórze INA, ale również w krakowskim Chórze Mariackim. Obecnie pracuje jako lektor języka polskiego we Francji. Marzy o zamieszkaniu na jednej z chorwackich wysp.


Przewodnik ten wzbogacony jest o mapy poszczególnych regionów, na których zaznaczone są miejsca warte uwagi, opisane w publikacji bardziej szczegółowo. Nie brakuje tu również danych kontaktowych, adresów miejsc, nazw ulic, numerów telefonów, e-maila i strony internetowej. To prawdziwy niezbędnik turysty, który ułatwi nam planowanie wyjazdu i znalezienie miejsca, którego szukamy. Autorki nie zapomniały opowiedzieć nam o dramatycznych losach tej ziemi, co uważam za bardzo ważne, ponieważ w wielu miejscach nadal spotkamy powojenne "pamiątki". Mnie, gdy byłam na wycieczce w Chorwacji zszokowało to i dało do myślenia. Oprócz rewelacyjnie opisanych poszczególnych miejsc, znajdziemy tutaj słowniczek polsko-chorwacki i indeks wybranych nazw geograficznych. Moim zdaniem to idealny przewodnik, taki, który zmieści się w każdym plecaku i w każdej damskiej torebce, byśmy mogli go mieć zawsze pod ręką wtedy, gdy będziemy chcieli z niego skorzystać. Serdecznie polecam, ponieważ dzięki tej książeczce możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, poznać miejsca, które chcemy zwiedzić, zastanowić się, gdzie chcemy pojechać. Oprócz interesująco opisanych zabytków, znajdziemy tu również bazy nurkowe i inne atrakcyjne propozycje.

1 komentarz:

  1. Czyli nie znając kraju, śmiało można ruszać w podróż 😉

    OdpowiedzUsuń