poniedziałek, 27 czerwca 2016

Pani mnie z kimś pomyliła Ilona Łepkowska
Od razu napiszę, że to jedna z tych książek, które uważam za najbardziej interesujące w 2016 roku. Przekonał mnie nie tylko doskonały warsztat pisarski Ilony Łepkowskiej, świetnie skonstruowana fabuła i interesująca, niebanalna bohaterka, ale też lekkość, świeżość i przesłanie tej powieści. Takich publikacji szukam. Za takimi tęsknię. O takich historiach myślę długo, zastanawiam się nad wyborami osób w nich występujących. Jestem naprawdę zachwycona tą lekturą i polecam ją z czystym sumieniem. Według mnie autorka ma podobny styl do uwielbianej przeze mnie Katarzyny Grocholi i choć to jej pierwsza powieść, mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości pojawi się na półkach księgarń kolejna, równie dobra.


Ilona Łepkowska jest scenarzystką i producentką filmową i telewizyjną. Powieść napisała, ponieważ złamała nogę, a chciała zachować zdrowie psychiczne. Moim zdaniem doskonale się to wszystko złożyło-przynajmniej dla nas, czytelników, ale nie życzę autorce, by musiała znowu coś sobie złamać, by powstała druga książka.


Joanna to główna postać tej historii, która jest dla mnie bohaterką idealną. Skromna, zabawna, szczera, prawdziwa. Samotna matka, która boryka się z wieloma problemami, w tym także z finansowymi. Czytelnik dosyć szybko zaczyna pałać do niej sympatią, utożsamiać się z nią i jej kibicować, bo czyż można inaczej? Absolutnie nie! To osoba, której nie da się nie lubić, wszak pozbawiona jest fałszu, co w środowisku, do jakiego trafia jest rzadkością. Joanna, z zawodu tłumaczka, zostaje prezenterką telewizyjną, która szybko pnie się po szczeblach kariery. Czy o takiej przyszłości marzyła? Czy istnieje choć cień szansy na to, by nie straciła nic ze swojej naturalności? By dalej była szczera? A może w tym środowisku nie ma mowy o byciu prawdziwym?

To doprawdy lektura doskonała. Czyta się ją w tempie ekspresowym cały czas zastanawiając się, czym jeszcze zaskoczy nas autorka. Jakie decyzje podejmie główna bohaterka? Nie możemy również oprzeć się wrażeniu, że takie rzeczy naprawdę mają miejsce, że Ilona Łepkowska zna to środowisko jak mało kto i umiejętnie potrafi nam je przedstawić. Intryguje nas i daje do myślenia.
To powieść napisana lekko, w sposób dowcipny, niebywale inteligentny i interesujący. Zawiera w sobie wszystkie te czynniki, z których składa się nasze życie: jest radość, jest samotność, jest przyjaźń, jest miłość, są dylematy, wybory, problemy. Całość dzieje się co prawda w środowisku specyficznym, ale zazdrość, zawiść i brak zrozumienia znaleźć można wszędzie tam, gdzie pojawiają się ludzie. Wielu chciałoby być na miejscu Joanny, zdobyć popularność, mieć pieniądze i wpływy, tylko czy ktokolwiek z nich zastanowił się choćby przez chwilę, jaka jest cena sławy? Czy warto kroczyć właśnie tą drogą?

Polecam. Arcyzabawna. Szalenie interesująca i niezwykle wciągająca. Prawdziwa perełka. Jedna z najlepszych tego roku!

Powieść można znaleźć tu: http://www.taniaksiazka.pl/pani-mnie-z-kims-pomylila-p-683351.html
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz