piątek, 5 marca 2021

Dziewczyny na skrzydłach Anna Rudnicka-Litwinek

 „O, znowu baba! I co? Też będziesz płakać?”, „Jak na babsko, to ujdzie” – słyszały od swoich instruktorów. Nie pozwoliły jednak, by mężczyźni zniszczyli ich marzenia.

W latach 20. Karolina jako pierwsza Polka samodzielnie siada za sterami
Basia, Anna i Jadwiga pilotują najszybsze myśliwce czasów II wojny światowej
Kasia, dziewczyna z małej wioski, ujarzmia srebrnego smoka – wojskowego MiG-a

Nie tylko chłopcy marzą o lataniu. Poznając historię awiacji okazuje się, że kobiety zdobywały niebo na równi z mężczyznami. Sterowały pierwszymi powietrznymi statkami i konstruowały własne skrzydła z drewna. Jednak zawsze było im nieco trudniej, bo oprócz grawitacji musiały pokonać ludzką niechęć.
Przyszedł czas, by przypomnieć o odważnych, niezależnych, pełnych pasji lotniczkach – pionierkach i tych nam współczesnych. W czasach, gdy większość kobiet nie mogła nosić spodni, one założyły lotniczy kombinezon i zdobyły niebo. Dziś, gdy mundurem lotnika szczycą się głównie mężczyźni, one wbrew stereotypom również po niego sięgają. Oto losy dziewczyn, którym wyrosły skrzydła.


Obszerna, pięknie wydana i pięknie napisana historia o kobiecej odwadze i spełnianiu marzeń. Zwłaszcza takich marzeń, które innym wydawały się niemożliwe do spełnienia. Szczególnie w latach dwudziestych ubiegłego wieku. 
Karolina samodzielnie usiadła za sterami jako pierwsza Polka! Kolejne trzy były pilotami najszybszych myśliwców w czasie II wojny światowej. To pionierki, kobiety niezależne, z prawdziwą pasją, borykające się nie tylko z problemami związanymi z grawitacją, ale również z ludzką zazdrością czy zawiścią. Podbiły polskie i nie tylko polskie niebo! To dziewczyny, którym naprawdę wyrosły skrzydła! 
Karolina, pierwsza z przedstawionych przez Annę Rudnicką-Litwinek pilotek, była odważna, zdeterminowana i niezależna. Żyła w niełatwych czasach, ale pomimo tego stała się zaradną i silną kobietą. Jej pasja związana z lataniem rozwijała się przez lata. W czasie studiów zaczęła się szkolić w Aeroklubie Krakowskim. Ukończyła szkolenie i zdała egzaminy. Była pierwszą Polką, która uzyskała licencję pilota samolotowego. Wreszcie mogła samodzielnie latać! 
Historie opowiedziane przez pisarkę są inspirujące, zaskakujące i niesamowite! Dodają otuchy i nadziei, pozwalają wierzyć w marzenia i wyzwalają w nas siłę, dzięki której i my możemy nabrać pewności siebie i wiary w realizację wyznaczonych celów! 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz