środa, 4 września 2013

Tajemnice Gwen Frost Akademia Mitu III Jennifer Estep

Znaleźć mocne strony, które nas uratują.

To już trzecie moje spotkanie z Gwen Frost, po raz kolejny urzekła mnie i okładka, i historia opowiedziana przez Jennifer Estep. Główna bohaterka to niezwykła dziewczyna, której wystarczy dotyk, by poznać myśli, sekrety, tajemnice innych ludzi. A ona sama, czy w jej życiu wszystko jest jasne i poukładane, czy jest szczęśliwa? Niedawno straciła mamę, zdążyła już poniekąd pogodzić się z jej śmiercią w wypadku samochodowym, a tu okazuje się, że było zupełnie inaczej! Za śmiercią jej ukochanej rodzicielki stoi żniwiarka chaosu, jeden z największych wrogów mitycznego świata. Do tego wszystkiego z Loganem wcale nie układa się jej tak, jak by chciała, chłopak również nosi w sobie jakieś bolesne tajemnice, których nie chce jej wyjawić. I Daphne, przyjaciółka Gwen, zachowuje się dziwnie, a na domiar złego nasza Cyganka zamierza odnaleźć sztylet z Helheimu, który ukryła jej mama jeszcze przed śmiercią na terenie Akademii Mitu, gdzieś w Bibliotece Antycznej. Czy Gwen uda się pokonać wszelkie przeciwności losu? Jak zakończy się ta nierówna walka ze zwolennikami Lokiego? Czy znajdzie artefakt ukryty przez Grace Frost?

"Tajemnice Gwen Frost" to trzecia część serii, w której świat rzeczywisty miesza się z fantastyką, bajką, fikcją. Od samego początku podoba mi się wtrącenie do tej powieści historii, mitologii, nauki. Dzięki temu młodzież może się czegoś ciekawego dowiedzieć, połączyć przyjemne z pożytecznym, zainteresować światem bogów i bogiń, poszukać w podręcznikach czy internecie informacji na ich temat. To opowieść trochę zaczerpnięta z Kseny, wojowniczej księżniczki, autorka nie ukrywa, że to ten serial był dla niej inspiracją. Bohaterowie powieści to Spartanie, Walkirie, Amazonki, Rzymianie, Wikingowie czy jak Gwen, Cyganie. Akademia Mitu nie jest zwyczajną szkołą, tutaj każdy niemalże może powiedzieć, że kogoś stracił, nosi smutek w sobie z powodu śmierci kogoś bliskiego, kto zginął z rąk żniwiarzy chaosu, nierzadko na oczach syna, córki, brata, siostry, dzisiejszego ucznia akademii. Oni wszyscy od dziecka mają świadomość, że mogą zginąć, tylko Gwen nie zdawała sobie z tego sprawy, tylko jej było to wszystko oszczędzone, do pewnego momentu...

Gwen została wybrana przez Nike, jak jej mama Grace wcześniej, ale czy podoła temu zadaniu? Czy uda jej się sprostać pokładanym nadziejom?
Wyobraźnia autorki zachwyca niebywale, szybko wczuwamy się w klimat jej powieści, odnajdujemy w stworzonym przez nią świecie i nie chcemy wracać do rzeczywistości. Może Logan nauczy nas walczyć, obroni przed wszelkim złem, otoczy nas swoim ramieniem, złoży na naszych ustach namiętny pocałunek, wyjawi swoje sekrety?
Ciekawy styl, niebanalne postaci, zaskakujące zwroty akcji, zwodzenie czytelnika i wpuszczanie go w maliny, tym właśnie charakteryzuje się twórczość Estep. Nie skąpi nam miłosnych dylematów, przed jakimi stają nastolatki, przypomina ten burzliwy okres w życiu, a jednocześnie dodaje coś fikcyjnego, łączy rzeczywistość z fantazją, umiejętnie i ciekawie. Z Akademią Mitu nudzić się nie można, za każdym razem oczekuję doskonałej zabawy i jeszcze nigdy się nie zawiodłam. Polecam jak najbardziej.

 Tajemnice Gwen Frost Akademia Mitu III Jennifer Estep Wydawnictwo DREAMS, 2013


4 komentarze: