wtorek, 3 września 2013

"Żółte ptaki"

Nie mogę się doczekać spotkania z tym tytułem. Już niebawem,bo 25 września premiera "Żółtych ptaków", obsypanej licznymi wyróżnieniami debiutanckiej powieści Kevina Powersa, weterana wojny w Iraku. To coś dla mnie, ponieważ będzie powodowała silne emocje, poruszy swoich czytelników. To opowieść o żołnierzu, młodym amerykańskim szeregowcu, Johnie Bartle'u.
Jeszcze przed misją wojskową w Iraku, podczas szkolenia w Stanach, nieopatrznie obiecał matce swojego plutonowego kolegi, Murpha, że przywiezie jej syna całego i zdrowego do domu. Teraz, po powrocie z misji, Bartle bezskutecznie próbuje dojść do siebie, mierząc się z niedawną przeszłością i usiłując nadać sens swojemu życiu. 


Powieść Powersa, która śmiało i efektownie zderza piękno poetyckiego języka z wstrząsającymi opisami działań wojskowych w Iraku, to zdaniem wielu krytyków arcydzieło literatury wojennej. Przejmująca narracja, która przenosi czytelnika z irackiego miasta Al Tafar, przez bazę wojskową w niemieckim Kaiserlautern, aż po górzyste tereny Wirginii, wzrusza i aż po ostatnie strony książki trzyma w napięciu. Odkrywana w migawkach retrospekcji przerażająca tajemnica, ciąży nad fabułą niczym duszna, ciemna chmura, by rozwiązując się, pozostawić czytelnika w osłupieniu i smutku.

„Żółte ptaki” to książka wybitna. Została nagrodzona dwiema prestiżowymi nagrodami (Debiut Roku 2012 według „Guardiana” oraz Nagrodą Fundacji Hemingwaya i PEN Clubu) oraz wieloma innymi wyróżnieniami (była m.in. finalistką plebiscytu National Book Award). Zebrała mnóstwo entuzjastycznych recenzji, zachwycając krytyków niesamowitym stylem i przejmującym realizmem: świata przedstawionego, postaci i fabuły. Intensywna proza Kevina Powersa – pisarza, poety, a wcześniej strzelca karabinu maszynowego podczas misji wojskowych w Iraku – to pochłaniające bez reszty studium wielu relacji (matka-syn żołnierz, szeregowiec-dowódca) i dewastującego wpływu wojny toczonej poza granicami kraju na pozostające w nim rodziny i bliskich. 

Więcej o książce na stronie wydawnictwa: http://www.insignis.pl/book/index/78/zolte-ptaki.html


"Żółte ptaki" to wstrząsająca opowieść o dwóch młodych
żołnierzach, którzy usiłują pozostać przy życiu. Napisana przez weterana wojny w 
Iraku, uderza skontrastowaniem przejmującej poetyki opisów z 
brutalnością świata wojny oraz beznadziejnością i bezcelowością 
żołnierskiej egzystencji. Książka uzyskała już wiele nagród m.in. 
została zwycięzcą plebiscytu 2012 Guardian First Book Award, znalazła 
się w finale National Book Award for Fiction, Flaherty-Dunnan First 
Novel Prize, została jedną z 10 najlepszych książek roku 2012 wg "The 
New York Times Book Review", "The New York Times", "The Daily Beast" 
.... była nr 2 na liście 10 najlepszych książek roku wg portalu Amazon

... To tylko nieliczne nagrody. 
 
Ja czekam z niecierpliwością, a Wy??? 


6 komentarzy:

 1. Brzmi niezwykle intrygująco. Poczekam jeszcze a Twoją recenzję i kto wie, może się skuszę. Tematyka jak najbardziej do mnie przemawia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czasami myślę nad sięgnięciem po coś w tym klimacie, ale obawiam się, że książka mogłabym nie trafić na podatny grunt. Nie lubię też zbyt książek grających na emocjach, często po głębszym zastanowieniu się nad takimi książkami dochodzę do wniosku, że był to kamuflaż, a pod spodem niewiele się kryje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wydaje mi się, że książki oparte na prawdziwych historiach są zupełnie inne, prawdziwe do bólu, nie ma w nich sztuczności, przerysowań

   Usuń
 3. Mam wielką ochotę na tą pozycję ;)

  OdpowiedzUsuń