sobota, 6 kwietnia 2013

Czekam na bajkę Śnieżkowska-Bielak Elżbieta

Bardzo ciekawy tytuł, naprawdę zupełnie mnie zaskoczył! Dedykowany jest wnukom autorki, co moim zdaniem  jest niebywale miłe. Widać w tej książeczce to, że autorka zna się na dzieciach, wie, o czym pisze, co może maluchy zainteresować, zafascynować, z jakimi problemami borykają się młodsi odbiorcy. Szczególnie spodobał mi się pierwszy wierszyk, o chorej dziewczynce, która czuje się samotna. Spogląda przez okno na inne, bawiące się na podwórku dzieci. Jeżdżą na saneczkach, nie przeszkadza im mróz i zimno. Zjeżdżają ze ślizgawki, a nasza bohaterka choć leży pod ciepłą kołderką, jest smutna. Chciałaby do nich dołączyć, miło spędzić czas na wesołej zabawie. Zamiast tego bierze syropy i musi wygrzewać się w łóżku.

W tej książeczce znajdziemy i wierszyki, i opowiadania, dotyczące każdej pory roku. Czytamy o dziadku, który jest czarodziejem, śpiewa zabawne piosenki i pięknie opowiada. Jest także babcia, która pozwala pomagać sobie w kuchni, przy lepieniu pierogów: z kapustą, z serem, z rodzynkami. Z nią można również pośpiewać, a czas płynie tutaj zupełnie inaczej, weselej, pogodniej. Jest wiersz o Wielkanocy, o tym, jak radosne to święta, co "pachną złotym słonkiem i przynoszą wiosnę, białe przebiśniegi, bazie i sasanki, pyszne mamy ciasta i barwne pisanki".*  Zainteresowała mnie też niebanalna historyjka dotycząca Świąt Wielkanocnych właśnie. Było tam o  Asi, która przyozdobiła pisanki mazakami i pisakami. Niespodziewanie znalazła się wśród owych jajeczek w koszyczku ze święconką. Jakie wspaniałe miała tam przygody! Dowiadujemy się, kto był dla niej mało uprzejmy, a kto bardzo miły. Wyobraźnia autorki jest godna wielu pochwał, pisze w sposób ciekawy i zaskakująco barwny. Na pewno wszystkie dzieci będą słuchały tych opowieści z zaciekawieniem.
Jest w tym zbiorku wierszyk "Marzenie", opowiadający o tym, że dziecko pragnie całym sercem mieć pieska, przyjaciela, "który budziłby mnie rano i szczekaniem rozweselał, przy mym łóżku kładł się na noc."* Moja córka także marzy o zwierzątku, które towarzyszyłoby jej z codziennych zabawach, które kochałaby mocno, zajmowałaby się nim. Jest poruszony tutaj temat wiosny, do której teraz bardzo tęsknimy, chcemy już przecież słońca, kwiatków, zieleni. Są zagadki, które możemy wraz z dziećmi rozwiązać. Jest opowieść o Krakowie, o jego pięknych zabytkach, o kościele Mariackim, o Lajkoniku, który jest jedną z wielu atrakcji byłej stolicy Polski.
Warto sięgnąć po ten tytuł, gdyż znajdziemy tu wiele ciekawych tematów. Nasze dzieci mogą poznać dni tygodnia, pory roku, nauczą się, jak pomagać innym. Będą się wraz z bohaterami bajek, opowiadań i wierszy doskonale bawić, poznawać nowe rzeczy, rozumieć nieznane, staną się wrażliwe i tolerancyjne. Takie książeczki są potrzebne, warto się z nimi zapoznać, by pojąć wartości i zasady, jakie wpaja nam lektura książeczki zatytułowanej "Czekam na bajkę". Jest mądrze i sensownie napisana, na pewno będę wraz z moimi szkrabami wracać do niej przy różnych okazjach. Polecam.
* cytaty pochodzą z książeczki.

6 komentarzy:

 1. Nawet nie myślałam, że jest to tak wartościowa książeczka. Super. Muszę się za nią rozejrzeć, gdyż mam nadzieję, że dzięki niej moje dzieci nauczą się większej wrażliwości i tolerancji oraz przy okazji odkryją wiele innych ciekawych rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wiesz, ona wygląda niepozornie, obrazki nie są kolorowe, ale pomyślałam, że dziecko może samo je za to wypełnić i urozmaicić przy pomocy kredek, nabiorą wtedy barw i będą bardziej przyjazne dziecku :)

   Usuń
 2. Nominacja do Liebster Blog Award, Serdecznie gratuluję. Więcej informacji na moim blogu http://mojerecenzjeksiazek.blog.onet.pl/

  OdpowiedzUsuń
 3. Już dawno nie zaglądałam do takich książeczek, bo aktualnie sięgam najczęściej po literaturę młodzieżową, ale czasami bardzo bym chciała wrócić do tych czasów, gdy swoją przygodę czytelniczą rozpoczynałam z wierszykami i bajkami. (:
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja również pozdrawiam, a czytuję takie książki bardzo często z moimi dziećmi, sama też mając przy tym wielką przyjemność

   Usuń