sobota, 22 marca 2014

"Oko w oko z diplodokiem" Joanna Jagiełło

Kolejna odsłona serii Czytam sobie. Tym razem opowieść należąca do poziomu drugiego, w którym dziecko uczy się składania zdań. To książeczki skierowane do maluchów, które wchodzą powoli w świat literackich przygód, mają od 5 do 7 lat i próbują czytać samodzielnie.
Joanna Jagiełło pisze głównie dla młodzieży, jest autorką smakowicie zapowiadającego się tytułu: "Kawa z kardamonem", jak też "Czekolady z chili". W tworzeniu dla młodego czytelnika pomaga jej codzienność matki dziewięciolatki, ale również dziewiętnastolatki. Bardzo chętnie zakłada plecak, w ręku zaś trzyma aparat, i tak wyposażona wyrusza na wycieczkę. Czytuje szwedzkie kryminały i polską prozę. "Oko w oko z diplodokiem" napisała w oparciu o własną wyobraźnię. Już jako dziecko zastanawiała się, jak zachowałaby się, gdyby dinozaur nagle ożył? Wierzy w to, że zabawki: pluszaki, maskotki czy figurki "żyją własnym życiem".
Joanna Rusinek stworzyła ilustracje do tej książeczki, a więc między innymi rysunki przedstawiające naszego niepozornego małego bohatera, w wielgachnych okularach na nosie. Zajmuje się nie tylko ilustrowaniem powiastek dla dzieci, ale też projektowaniem okładek, tworzy filmy animowane.

"Oko w oko z diplodokiem" to zabawna historyjka o wycieczce szkolnej do Gadolandu. Pogoda co prawda nie zachęca do podróżowania, bo pada deszcz i wieje naprawdę mocno, ale póki co nasi bohaterowie siedzą w autokarze. Bruno jest głodny, ale nie ma wielkiego wyboru, może zjeść tylko sałatkę, podczas gdy inne dzieci pałaszują krakersy i delicje. Marzy mu się cukierek malinowy... albo cokolwiek innego poza pomidorami, jajkiem na twardo i sałatą! Nikt nie chce podzielić się z nim jednak smakołykami, bo nie należy do klasowego klubu Super-Truper. A chciałby bardzo...
Bruno nie jest popularny i lubiany w klasie. Jest smutnym, słabiutkim chłopcem, noszącym ogromne okulary, wyglądającym mało interesująco. Ale te jego rozważania przerywa nagłe zahamowanie autokaru! Są na miejscu! Zaraz stanie oko w oko z dinozaurem!
Jak zakończy się ta opowieść? Czy naszemu małemu bohaterowi uda się znaleźć sposób na to, by rówieśnicy zaczęli go szanować? Czy wreszcie pozwolą mu dołączyć do tego wymarzonego klubu?
Przekonajcie się sami! Książeczka krótka, idealna dla dziecka uczącego się czytać. Bardzo ciekawa, zabawna, pouczająca. Zachęcam do sięgnięcia po nią.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz