sobota, 27 września 2014

Świerszczyk nr 17 i nr 18Tak prezentuje się numer 17 dwutygodnika najchętniej przeglądanego przez moje dzieci. To wydanie z pierwszego września, opowiadające o pokoju na świecie. Cieszę się, że taka tematyka została w nim poruszona.

Opublikowany w tym numerze czasopisma wiersz Rafała Witka jest piękny i ma ciekawe przesłanie:

"Niech ptaki nam pokażą,
jak można żyć bez granic,
jak wzlecieć ponad kłótnie,
jak kochać całkiem za nic."

Na wojennej ścieżce znajdą się też ulubione postaci mojego synka w cyklu Z pamiętnika pewnego świerszczyka. Nie mogą się ze sobą porozumieć Maciek i Karol. Dlaczego przez dwa dni obrzucali się błotem, a później robili sobie na złość? 
To bardzo pouczająca opowieść, którą powinny poznać i nasze dzieci. Poznają nie tylko nowe słowa, nieznane wcześniej pojęcia, ale też nauczą się nazywać emocje, które w nich czasem buzują. 
Będą też mogły zastanowić się nad tym, jak można rozwiązać problem, czy istnieje jakakolwiek szansa na pogodzenie się? 
Nasi mali czytelnicy dowiedzą się też, co oznacza termin 'konferencja pokojowa', dopasują zwierzęta do poszczególnych pojęć.  

W serii Chcę wiedzieć więcej... Katarzyna Sowula opowie o początku drugiej wojny światowej. Przybliży naszym milusińskim temat wojny, w taki sposób, by zrozumiały, że 1 września 1939 roku dzieci nie poszły do szkoły. Czy trudno będzie im to sobie wyobrazić? Na pewno, ale mimo wszystko warto wspominać ten straszny czas, ku przestrodze i ku pamięci ofiar tej traumy. 
Seria Ukryte obrazki również związana będzie z pojęciem pokoju. 


Niesamowita jest opowieść Pawła Beręsewicza zatytułowana "Bajka". W przystępny i zrozumiały sposób autor przedstawia nam historyjkę o miasteczku, w którym dzieci uczyły się w białej szkole z czerwonym dachem. Nauczycielka w piękny, słoneczny dzień poprosiła swoich uczniów o to, by podzielili się z nią informacją o tym, co najchętniej lubią robić. Dzieci odpowiadały, że grać na komputerze, jeść czekoladki i :

"Zuzia, niebieskooka dziewczynka z dwoma grubymi warkoczykami, stwierdziła, że jej do szczęścia nie są potrzebne ani gry, ani słodycze. 
-Wiem, że to głupie-powiedziała cichutko.-Ale ja najbardziej lubię, jak mama siada na moim łóżku i całuje mnie na dobranoc."

Jak myślicie, w jaki sposób autor pokieruje tę opowieść? Co będzie chciał nam przekazać za jej sprawą? Polecam calutki numer Świerszczyka zdecydowanie. 


Osiemnasty numer magazynu dla dzieci "Świerszczyk" pojawił się w kioskach 15 września. 


W nim znajdziemy całą masę wiadomości na temat śmieci.  
Zacznę od ostatniej strony dwutygodnika tym razem: 


W każdym numerze jest historyjka o Zającu Kicaju, ale ponieważ nigdy o nim jeszcze nie wspominałam, postanowiłam naprawić to niedopatrzenie. Rysunki tworzy Maciej Trzepałka. Kicaj nie jest takim sobie zwyczajnym zwierzakiem, miewa szalone pomysły. Warto się z nim zaznajomić. 

Ewa Zachara w "Piosence plastikowego woreczka" próbuje nam dać do zrozumienia, jak długo rozkłada się porzucony w lesie taki foliowy przedmiot. Chce nam uzmysłowić w ten sposób, byśmy nie zaśmiecali lasów, dbali o nasze środowisko. 

Dowiemy się także wiele na temat segregowania odpadów. 

Kotek Mamrotek włączy się w akcję Sprzątania świata, a Zofia Staniszewska w serii Wielkie czytanie zapozna nas z opowieścią zatytułowaną 'Kosmiczna Straż Sprzątająca'. 


W cyklu Kolorowe zabawy Magdalena Król zaproponuje nam stworzenie Ekopojazdu. 

Kolejny numer Świerszczyka już 1 października, moje dzieci wprost nie mogą się go doczekać. A Wasze pociechy? 

1 komentarz:

  1. Zachęcasz coraz bardziej! I chyba jeszcze dokładniej przejrzę wszystkie księgarnie, kioski i sklepy z czasopismami w mieście!

    OdpowiedzUsuń