czwartek, 18 września 2014

Święty Jan Paweł II z serii Aureola od Stanisława do Karola i miesięcznik Promyczek dobraDzisiaj chciałabym opowiedzieć Wam o dwóch ciekawych publikacjach religijnych.
Moje dzieci filmikiem są po prostu zachwycone. Począwszy od czteroletniej Zuzi, poprzez siedmioletniego Kamila, na Gosi, trzynastolatce kończąc. Zuzanka śpiewa o Świętym Janie Pawle II od rana do wieczora. Uważam, że to doskonały pomysł na przybliżenie dziecku osoby naszego wspaniałego Papieża.Cała seria Aureola od Stanisława do Karola jest zdaje się pierwszym tego typu pomysłem. Nikt wcześniej nie wpadł na to, by opowiedzieć naszym milusińskim, w sposób przystępny i dla nich zrozumiały, o polskich świętych. Znajdziemy w tym cyklu trzynaście piętnastominutowych filmików, każdy z nich będzie opowieścią o innym świętym lub błogosławionym. To bardzo ciekawe widowiska teatralno-studyjne. Oprócz prawdziwego aktora spotkamy też lalki, pięknie wykonane i dopracowane w każdym szczególe. Przy tym projekcie pracowało wiele osób, ale dzięki temu nic nie umknęło uwagi fachowców i naprawdę podoba się dzieciom. Filmiki nie są zbyt długie, czy nudne, maluch z zaciekawieniem je ogląda, zaczyna nucić, dopytywać, naprawdę interesuje się tematem.W rolę dosyć zabawnego i pociesznego w gruncie rzeczy zakonnika wciela się Tadeusz Chudecki, dla którego tego typu widowisko jest debiutem. Zakonnik Nikodem jest wujem Karolinki i Piotrusia, dwóch roztropnych laleczek. W każdej części występuje też papużka Mądralka. Całość doprawdy zachwyca, a moje dzieci codziennie chcą oglądać filmik na nowo, dopytują też, kiedy zakupię dla nich inne części.


Do płyty o Janie Pawle II dołączona jest książeczka z interesującymi informacjami na temat tego świętego człowieka. Nasze pociechy dowiedzą się tak z niej, jak i z filmiku, kiedy urodził się Karol Wojtyła, kiedy został wybrany papieżem, kiedy odszedł do domu Ojca. Poznamy też daty pielgrzymek do Polski naszego ukochanego Ojca Świętego, a piosenka o Janie Pawle II spodoba się i dzieciom, i nam, dorosłym.


I jeszcze druga piosenka-"Aureola", nie mogę i o niej zapomnieć. Moje latorośle nucą ją i próbują zapamiętać całość tekstu Justyny Holm stworzonego do muzyki Darka Janusa.

"Każdy tatuś i mamusia
chce świętego mieć dzidziusia,
Chcą, by dziecko było święte.
Z aureolą. Nieprzeciętne!
Aureola! Aureola!
Marzy nam się od przedszkola!"

Melodia jest naprawdę wesoła, dzieci świetnie się bawią, ale też uczą wartości, zarówno dzięki filmikom, jak i piosenkom.A teraz o gazetce. "Promyczek dobra" to miesięcznik dla dzieci.


W wydaniu wrześniowym znajdziemy plan lekcji dla naszych szkrabów.
Po raz pierwszy w tej publikacji pojawią się bohaterowie filmików, o których wspominałam powyżej.
Przedstawią się nam i opowiedzą kilka słów o sobie.
W gazetce znajdziemy też modlitwę przed nauką i po nauce.


Ciekawą i napisaną specjalnie dla dzieci, zrozumiałym dla nich językiem opowieść o tym, jak wygląda msza święta. Będzie także opowieść biblijna z kolorowanką.


W cyklu symboli biblijnych przybliżona zostanie naszym maluchom  postać Gołębicy. 


Zabawna, pouczająca i ciekawa opowieść Anny Michny o busoli dobra na pewno przykuje uwagę małych czytelników. Nauczą się z niej, jak ważne jest docenienie dobrego uczynku, jak wielka jest moc przyjaźni. Warto również przyznać się czasem do błędu i przeprosić, każdy ma prawo do pomyłki, ale nie wszyscy jesteśmy w stanie dać komuś innemu drugą szansę niestety. 


Jest i piosenka z uśmiechem. 

I komiks, za którą to formą dzieci przepadają. 

Tym razem zostanie im przybliżona postać świętego Jana Kantego. 

W cyklu Karolinka gotuje 

przepiękne i jadalne muchomorki! 

Będzie też z papużką Mądralką nauka języka angielskiego: 


Pomysł rysowania szlaczków spodobał mi się bardzo, Kamil jest mniej zachwycony, ale na pewno wreszcie się do nich przekona. Mamy także krzyżówkę i rebusy. Naprawdę polecam, zarówno filmiki, które przybliżą dzieciom obraz świętych i błogosławionych, jak też gazetkę Promyczek dobra, która pozwoli naszym dzieciom miło i ciekawie spędzić czas, na nauce poprzez zabawę. 

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawa propozycja! mam wprawdzie Biblię dla najmłodszych, ale generalnie albo nie ma, albo ja nie zauważyłam ciekawych, fajnych pozycji, dzięki którym możemy w przyjemny sposób przybliżyć dzieciom temat religii, chrześcijaństwa itp.

    OdpowiedzUsuń