czwartek, 2 października 2014

Rzym Jana Pawła II Przewodnik dla pielgrzymów. Jacek PrzybylskiPublikacja raczej niewielka, jednak uważam, że najważniejsze rzeczy zostały w niej zawarte.
Autorem jej jest reporter "Rzeczypospolitej" w latach 2003-2012, były wiceszef działu zagranicznego i korespondent z Waszyngtonu. Od zeszłego roku związany z tygodnikiem "Do Rzeczy".

Rzym widziany oczami naszego ukochanego Ojca Świętego to niezwykły przewodnik. Możemy poznać miejsca, które darzył szczególnym sentymentem, znajdziemy tu odpowiedzi na całą masę pytań, które chcieliśmy zadać. To Rzym najbliższy Papieżowi, dlatego ta książeczka pomimo niewielkiej objętości jest tak wyjątkowa.

Na samym początku Jacek Przybylski poda nam listę dziesięciu miejsc, które trzeba koniecznie zwiedzić będąc w Rzymie. Do tego wykazu należy między innymi Panteon czy Bazylika św. Piotra, Kaplica Sykstyńska oczywiście również. Z informacji praktycznych dowiemy się jak dotrzeć pociągiem, samolotem, autokarem i samochodem do Wiecznego Miasta. Autor nie zapomni także o przekazaniu nam istotnych wiadomości na temat podróżowania po samym Rzymie, po którym tak naprawdę najlepiej jest po prostu chodzić, choć komunikacja miejska, jak zapewnia, jest tam dobrze rozwinięta. Wyjaśnia nam zasady poruszania się podziemnymi kolejkami, taksówkami. Przedstawia nam też ceny noclegów, mówi, ile wydamy na obiad, czy kawałek pizzy. Znajdziemy w tym przewodniku również numery telefonów i ważne dla nas adresy żandarmerii, ambasady.
Najmniejsze państwo świata czyli Watykan zajmuje raptem 44 hektary we wnętrzu trzymilionowego Rzymu.

"Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy- te słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II, trzysta tysięcy wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra usłyszało pierwszy raz 22 października 1978 roku. Zaledwie pięć dni wcześniej tysiące katolików oczekiwały w tym miejscu na wynik konklawe, podczas którego na tron Piotrowy wybrano kardynała Karola Wojtyłę, pierwszego papieża nie-Włocha od 455 lat.
Od tego momentu praktycznie co niedzielę przez 27 lat na placu św. Piotra powiewały setki biało-czerwonych flag." [1]Jan Paweł II według relacji arcybiskupa Mokrzyckiego, który był Jego sekretarzem, uwielbiał Ogrody Watykańskie. Często bywał też w Kaplicy Sykstyńskiej, to tutaj chrzcił dzieci, wysłuchiwał papieskich rekolekcji.
Jacek Przybylski opowiada nam o życiu Papieża Polaka, o Jego dzieciństwie, seminarium. Dowiadujemy się, jak został biskupem, a następnie arcybiskupem, by wreszcie  stać się Janem Pawłem II.

Autor nie zapomina o niczym, mówi nam również o tym, że aby wejść do Bazyliki św. Piotra musimy mieć zasłonięte kolana i ramiona.

Na samym końcu przewodnika znajduje się wywiad Jacka Przybylskiego z księdzem prałatem Pawłem Ptasznikiem.
Myślę, że ta publikacja jest ciekawa i warta uwagi, a zdjęcia w niej umieszczone dodatkowo wzbudzają nasze zainteresowanie i potęgują chęć wybrania się do Wiecznego Miasta i Watykanu, śladami Jana Pawła II.

[1] fragment pochodzi z publikacji, strona 16


2 komentarze:

  1. "...musimy mieć zasłonięte kolana i ramiona..." u nas ksiądz trąbi co druga niedzielę, niestety z miernym skutkiem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że bardzo pożyteczna dla kogoś, kto planuje rzymskie wakacje

    OdpowiedzUsuń