środa, 1 października 2014

Wprost nie mogę się doczekać ;) Zapowiedź: Roma Ligocka "Droga Romo" kontynuacja "Dobrego dziecka"

Kontynuacja bestsellerowego "Dobrego dziecka"
Premiera 23 października 2014
Kraków, lata 50-te XX wieku. Roma ma już 18 lat i samodzielnie wchodzi w dorosłe życie. Pozostawiona przez matkę, która musiała wyjechać z kraju,  bez kontaktu z doświadczoną osobą, która w trudnych życiowych sytuacjach służyłaby radą i pomocą, młoda dziewczyna wpada we wszelkie pułapki swojego wieku. Środowisko krakowskich artystów, w którym zaczyna się obracać, fascynuje Romę, ale i przynosi wiele niebezpieczeństw. Alkohol, anoreksja, niechciana ciąża…
Sytuację dodatkowo komplikuje powrót matki z emigracji. Roma, nauczona już samodzielności, na nowo musi się oswoić i zaakceptować jej obecność.
"Droga Romo" to do bólu szczera opowieść popularnej pisarki, dzięki której czytelnicy jeszcze bardziej pokochają Autorkę i lepiej zrozumieją jej życiowe wybory.

Chciałam opowiedzieć o "wibrowaniu kobiecości", które zaczyna się w nas, w duszy, w ciele, w umyśle - kiedy mamy 16-18 lat - i potem nie opuszcza nas już przez całe życie.
Ale ta książka mówi też o alkoholizmie, aborcji, uzależnieniu od ...mężczyzny. Mówi o trudnym kobiecym losie - o jego pierwszym uderzeniu - wtedy kiedy jesteśmy najsłabsze, niedoświadczone - po prostu młode. Zresztą na to, co nas spotyka w tzw. dorosłym życiu, zawsze jesteśmy za młode i zbyt niedoświadczone.
Pisząc tą książkę, przypomniałam sobie sonety  Szekspira - w których jest delikatny i piękny dialog młodości z dojrzałością. Ja napisałam to prozą. Próbowałam porozmawiać ze sobą - tą z przed lat. Roma dzisiejsza, dojrzała - przygląda się swojemu życiu i próbuje odnaleźć siebie z tamtych czasów. Bo przecież za wszystkie błędy, które popełniała 18-letnia Roma płaci teraz Roma dzisiejsza. Ale może dzięki pisaniu tej książki, nauczyłam się tamtej niedoświadczonej dziewczynie przebaczać - przebaczać sobie. Bo może najtrudniejszą sztuką w życiu, proszę Państwa, jest umieć samemu sobie wybaczyć.
Roma Ligocka


Roma Ligocka – malarka i pisarka. Jej książki: Dziewczynka w czerwonym płaszczyku,Kobieta w podróży oraz Tylko ja sama są bestsellerami, nie tylko w Polsce ale i w Europie. Wielokrotnie nagradzana, przez wiele lat pracowała jako kostiumolog i scenograf w licznych europejskich teatrach, operach, także w filmie i telewizji. Jest też uznaną malarką – jej prace można spotkać w wielu kolekcjach na całym świecie. W Wydawnictwie Literackim ukazały się trzy tomy felietonów autorki: Znajoma z lustraWszystko z miłościoraz Czułość i obojętność, a także Róża. Obrazy i słowa – album prezentujący jej malarstwo. Jej ostatnią powieścią  jest Dobre dziecko, intymne wyznanie nastoletniej „dziewczynki w czerwonym płaszczyku.

4 komentarze:

  1. Czekam z niecierpliwością. "Dziewczynką w czerwonym płaszczyku" i "Dobrym dzieckiem" Jestem zachwycona. To książki, które na długo, jeśli nie na zawsze pozostaja w pamięci.

    OdpowiedzUsuń
  2. To widzę, że najpierw muszę nadrobić zaległości, bo niestety nie czytałam jeszcze nic autorstwa pani Ligockiej :(

    OdpowiedzUsuń
  3. Też muszę te książki kiedyś przeczytać :)

    OdpowiedzUsuń