czwartek, 16 października 2014

Zbrodnia i wina Sensacyjny przewodnik po winach świata Michał BardelZaciekawiła mnie ta książka, ponieważ temat jest potraktowany zupełnie inaczej. Nie będzie to klasyczny, nudny dla laika, przewodnik po winach, z którego nic nie zrozumiemy i nie zapamiętamy. To będzie opowieść pełna sensacyjnych wydarzeń, powiązanych z tym jakże szlachetnym trunkiem, bo czyż dla dobrego wina nie popełnia się zbrodni? Nie kłamie się, nie oszukuje? Autor odkryje przed nami mroczne tajemnice winnic podróżując po całym świecie i zaintryguje historiami jakże interesującego duetu.

Michał Bardel jest osobą, która doskonale na winach się zna. Książkę napisał rozbudowując gotowe już swoje wcześniejsze publikacje: eseje, artykuły, felietony, które ukazały się w magazynie "Czas wina". Obecna forma jest moim zdaniem bardzo dobrą publikacją, która potrafi zaciekawić czytelnika, nie jest bowiem napisana z patosem i wymuszeniem. Autor nie jest pozbawiony poczucia humoru, a jego styl pisania charakteryzuje się niesamowitą lekkością, dzięki czemu jego propozycja literacka wciąga nas i czytamy ją z zainteresowaniem. Słuchamy rad związanych z tym, gdzie kupić dobre wino, jak je wybrać, czym się sugerować?
Autor zaraża nas swoją niezwykłą pasją, podróżujemy wraz z nim w miejsca, w których wytwarzane są najdroższe, najbardziej pożądane wina, delektujemy się smakiem i zapachem, a tak naprawdę to tylko nabieramy ochoty na skosztowanie tego rodzaju alkoholu.

Wino może stać się pretekstem do popełnienia zbrodni i o tym również jest ta książka. Ma to swój urok i nutkę tajemniczości, chcemy zabawić się w detektywa i poznać sekrety ludzi bogatych, wpływowych. Całość polecam, czyta się niebywale szybko i z ogromnym zainteresowaniem, a przy okazji wiele możemy się z tej publikacji dowiedzieć, nauczyć, jak chociażby tego, że wino jest rodzajem "sosu, lubrykanta dla naszych potraw". [1] Ja o tym nie wiedziałam, a Wy?

Dziennikarz zwraca też naszą uwagę na to, że w Polsce wino pija się dla rozluźnienia, nie stosuje się go jako dodatku do jedzenia, jak w innych krajach. Trunek ten powinien być wszakże traktowany jako "nieodzowny w wytwornej kuchni dodatek do tego, co znajduje się na talerzu." [2]

Książeczka zaopatrzona jest również w słowniczek pojęć związanych z winem i w słowniczek szczepów winogron.

[1] fragment pochodzi z publikacji "Zbrodnia i wina. Sensacyjny przewodnik po winach świata" Michał Bardel, strona 195
[2] tamże, strona 195
4 komentarze:

 1. Pierwszy raz spotykam się z tego typu książką, bardzo ciekawy temat - wino. Zainteresowałem się dziełem Pana Michała, myślę, że w przeciągu kilku dni postaram się zakupić książkę i przeczytać co ciekawego autor ma nam do opowiedzenia. Wie ktoś czy może jest dostępna wersja elektroniczna?

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się ciesze, że zainteresowała Pana ta książka, kupić ją jako e-book można na woblink.com :)

   Usuń
 2. Ooo!!! To mnie zaciekawiłaś tą propozycją

  OdpowiedzUsuń
 3. Może byc ciekawa :) Taka inna niż wszystkie :)

  OdpowiedzUsuń