czwartek, 29 stycznia 2015

Świerszczyk numer 20, 21, 22, 23
Co tam pod koniec 2014 roku piszczało w Świerszczyku? 
Zaraz się dowiecie! 


Numer 20 w całości poświęcony był marudom! Eliza Piotrowska stworzyła rymowankę o panu Nowaku, który zgubił czapkę. Postanowił kupić nową, ale żadna mu nie odpowiadała, wybrzydzał, marudził i narzekał, aż... no właśnie? Aż się pochorował, ot co!W dzienniku naszego zielonego bohatera również poruszony jest temat marudzenia. A sceptycznie nastawiony do całego świata jest Pumpus. Wcale nie miał ochoty na wycieczkę, krytykował, narzekał, aż udzieliło się to i innym. Przy okazji dziecko w tekście szuka literki "z" i liczy, ile razy zet występuje w ostatnim fragmencie. A czego nauczy się z tej opowiastki? Być może tego, że warto cieszyć się każdą chwilą.


Jak zawsze mamy mnóstwo zadań, ćwiczeń, zagadek do rozwiązania. Musimy naprawić dziury w drodze, wykreślić synonimy czasownika "skarży się", odgadnąć hasła w krzyżówce, uczestniczyć w kluczowych poszukiwaniach i narysować zwierzaka!


Numer 21 mówi o wspomnieniach, które należy ocalić od zapomnienia. Tutaj spotkamy "Chwilołapkę" według Rafała Witka. 
Samodzielnie przeczytamy opowieść Małgorzaty Strzałkowskiej zatytułowaną "Piłka". To historyjka o tym, że podczas remoncie można znaleźć wspaniałe rzeczy. Amelka i Jacek w taki sposób znaleźli piłkę! Do kogo należała ta piłka? Do Alika, odpowiada tata dzieci, a kim jest Alik? Alik to pies... Dalszą część historii musicie zgłębić sami. Nie opowiem Wam całości, o nie! 


Świerszczyk także mówi o tym, że nie wolno zapominać. W jaki sposób możemy pamiętać? Czy mamy na to własną receptę? 
Ćwiczenia z myślenia są jak zawsze ciekawe, zabawne i dziecko cudownie bawi się, gdy może rozwiązywać zagadki, przy okazji ucząc się czegoś nowego. W serii Rysujemy zwierzaka tym razem koala! Pokazane zostanie nam, jak krok po kroku tworzyć tego sympatycznego misia! Kolejny numer jest o folklorze ludowym i Świerszczykowym. Przeczytamy w rymowankach Natalii Usenko o krokodylu, duchach, króliku pędzącym wyścigówką, żółwiu, który trzyma pilot od telewizora. Będzie wesoło i interesująco! W serii Chcę wiedzieć więcej Kaja Prusinowska opowie nam o folklorze ludowym. Dowiemy się, z jakich słów się wywodzi, co oznacza. 


W cyklu Wielkie czytanie Wojciech Widłak wytłumaczy nam, że dawniej było lepiej. A dlaczego? Bo było lato. Można było robić psikusy... Do czego doprowadzi ta rozmowa, czy stanie się zaczątkiem do czegoś niebanalnego? Numer 23 to oczywiście opowieść o Świętym Mikołaju. Będziemy uczestniczyć w mikołajkowych poszukiwaniach, dowiemy się o czym tym razem opowie nam Piotr Olszówka w serii Kotek Mamrotek. Wielkie czytanie z Magdaleną  Młodawską pozwoli nam poznać Zagadkę Świętego Mikołaja. Stworzymy ażurową choinkę. 

Wszystkie numery Świerszczyka są jak zawsze bardzo ciekawe, a my możemy wspólnie z naszym dzieckiem wesoło i przyjemnie spędzić czas, łącząc naukę z zabawą. To nie tylko interesujące opowiastki dotyczące danego, aktualnego w tym momencie tematu, ale też zadania, ćwiczenia, pobudzającego wyobraźnię i kreatywność naszego szkraba. Warto zakupić dwutygodnik i poświęcić swojej pociesze trochę uwagi, szczególnie, że czasopismo jest na wysokim poziomie, a autorzy w nim publikujący to pisarze popularnych powieści dla dzieci, twórcy wierszyków, artykułów. Polecam. 

1 komentarz:

  1. A ja nigdzie nie spotkałam Świerszczyka, a pytałam w kilku kioskach :(

    OdpowiedzUsuń