środa, 5 sierpnia 2015

Transplantacja Jacek Ostrowski
"Transplantacja" to najnowsza propozycja literacka Jacka Ostrowskiego. Ta sensacyjna powieść obyczajowa umiejscowiona została w scenerii klimatycznej, nastrajającej nas wakacyjnie. Kto z nas nie chciałby spędzić urlopu w słynącej z wina i oliwek, słonecznej Toskanii?

Trafiamy w sam środek lata. Jest upalnie, gorąco, duszno. Nic jednak nie jest w stanie przestraszyć turystów, zniechęcić ich i odciągnąć od leżenia na plaży i leniwego, sielankowego wypoczynku.
Nie wszyscy jednak mogą korzystać ze słońca. Osoby takie jak stary Domingo, emerytowany kucharz z hotelu Villa la Fonte, wcale nie przepada za upałami. Akurat szykuje się na przyjazd bardzo ważnego gościa, zamiata taras i krząta się po obejściu. Chciałby, żeby wszystko było przygotowane idealnie. Jego małżonka, Eleonora, również stara się z całych sił, sprząta pokój gościnny. Co prawda brat Julity, na którą czeka ta niezwykła para próbuje przekonać staruszków, że opieka nad jego siostrą może być ponad ich siły, ale oni nie słuchają jego dobrych rad. Wiedzą swoje. Dziewczynę traktują jak własne dziecko i żadne sprzeciwy Antonia nie są w stanie zmienić ich decyzji.
Julita niknie w oczach. Cierpi straszliwie i zdaje się, że nie ma dla niej żadnego ratunku. Choroba wyniszcza ją i zmienia nie do poznania. Domingo zrobiłby wszystko, by uśmierzyć jej ból i ponownie zobaczyć w jej oczach radość. Dać jej choćby odrobinę nadziei. Sprzedałby duszę diabłu...

To bardzo ciekawie opowiedziana historia z pogranicza życia i śmierci. Poznajemy w niej człowieka, który ma za zadanie znaleźć dawcę serca dla niezwykle wpływowego klienta. Człowiek ten to Raul Gomes, którego kiedyś łączyło coś z naszą młodą bohaterką. Czy i jej pomoże wygrać w walce z chorobą? Wszak uważa on, że cel uświęca środki. Mieszkańcy Rzymu nie mogą spać spokojnie, odkąd w wiecznym mieście grasuje sprytny i nieuchwytny morderca. Kimże on jest i co nim kieruje?

To niezwykle poruszająca książka. Dzięki niej zaczynamy się zastanawiać, jakiego dokonalibyśmy wyboru, będąc na miejscu chorego. To decyzja niebywale trudna, nie zazdroszczę nikomu, kto staje przed podobnymi dylematami, z jakimi borykają się bohaterowie tej powieści. Bezradność, bezsilność w obliczu cierpienia najbliższych, przyglądanie się temu, jak choroba odbiera im zdolność logicznego myślenia, jak ból staje się nie do zniesienia to najgorsze, co może spotkać bliskich chorego.
Julia jest bardzo dzielną kobietą i nie poddaje się bez walki. Niebawem poznaje też inną chorą, matkę małych dzieci. Czy uda się ocalić życie i jednej, i drugiej?

Świetnie skonstruowana powieść. Wciąga nas i trzyma w napięciu do ostatnich niemalże stron. Przenosimy się do Włoch, podążamy za naszymi bohaterami, pomagamy im podjąć niełatwe przecież decyzje. I uczymy się być lepszymi, dzięki tej lekturze. Pozwala nam ona bowiem spojrzeć z zupełnie innej perspektywy na życie, naszą codzienność i nasze problemy. Polecam.1 komentarz: