sobota, 3 sierpnia 2013

„Nieśmiały prosiaczek” Holly WebbCzy prosiaczka można polubić?


„Nieśmiały prosiaczek” to kolejny tytuł z serii Magic Molly, który miałam przyjemność przeczytać razem z moimi dziećmi. Początkowo byliśmy mało przychylnie nastawieni do tej świnki, ponieważ kojarzyła nam się z błotem, mało estetycznym wyglądem i nieciekawym zapachem, ale pisarka potrafiła tak przedstawić to zwierzątko, że nabraliśmy do niego sympatii i polubiliśmy je. Prosiaczek zaczął nam się jawić jako postać sympatyczna i bardzo miła. Holly Web ma ogromny dar zjednywania otoczenia, czytelników, potrafi świetnie pokazać walory stworzonych przez siebie bohaterów, ukazać nam ich ciekawe cechy. Pisze po prostu przystępnie dla każdego dziecka, dla małego miłośnika wszelkich zwierzątek, uczy dziecko wrażliwości na los tych żywych przecież stworzeń.

Piąta część serii o dziewczynce, która potrafi rozmawiać ze zwierzętami i jako jedna z niewielu rozumie je, myśli o nich, współczuje im. Stara się pomóc każdemu stworzonku, które jest smutne, ma jakieś problemy, z czymś sobie nie radzi.

Tutaj akurat mamy do czynienia, jak sam tytuł wskazuje, z wielką nieśmiałością prosiaczka. Mieszka on w zoo, niewielkim, ale popularnym i lubianym przez dzieci. Molly zwraca uwagę właśnie na Myszorka, ponieważ on jako jedyny nie wychyla się ze swojego miejsca, wstydzi się, boi i nie potrafi tego zwalczyć. Ma zaufanie jedynie do naszej utalentowanej dziewczynki, czy uda jej się jednak mu pomóc?

Molly uwielbia zwierzęta, w ich towarzystwie czuje się wspaniale, zaszczepił jej tę miłość tata, który pracuje jako weterynarz. Dziewczynka także chce w przyszłości stać się lekarzem zwierząt, leczyć je, pomagać im. Kocha każde stworzonko całym sercem, każde, które potrzebuje pomocy. Potrafi im pomóc, chce to robić i świetnie jej to wychodzi. Myszorem ma wielką moc, magiczną, jest w stanie rozśmieszyć ludzi, rozbawić im, poczuć się lepiej, mieć lepszy humor, tryskać energią.

Jak zawsze Holly Webb potrafi przekonać młodego czytelnika do swojej opowieści, dzieci pokochają kolejnego bohatera jej historii, będą mu współczuć, martwić się o niego, kibicować mu. Jest tu wszystko to, czego dziecko szuka w książeczce, i humor, i ciekawe przygody, tekst jest napisany interesująco, ciekawie, niebanalnie, ciepło, pobudza wyobraźnię i uczy empatii. Zadowoleni będą także rodzice, ponieważ ich dzieci miło spędzą czas, przy okazji doskonale się bawiąc. Bohaterów tych opowiadań nie można nie polubić, czy wręcz pokochać, są oni naprawdę doskonale opisani, wzbudzają od pierwszych stron książeczek sympatię, dzieci pokochają postaci występujące w każdej książeczce pisarki Holly Webb. Polecam całą serię, a sama z miłą chęcią rozejrzę się za innymi napisanymi przez tę niezwykłą kobietę tytułami. Idealna pozycja literacka dla młodego czytelnika, polecam JAK NAJBARDZIEJ!

„Nieśmiały prosiaczek” Holly Webb, Wydawnictwo Znak, 2013

Za ten tytuł bardzo dziękuję Wydawnictwu Znak i Sztukater.

4 komentarze:

  1. Już gdzieś czytałam recenzję tej książki :) Dobra dla mojej kuzynki, zapraszam http://qltura.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. O świnkach zawsze chętnie :) A ta seria to bardzo popularna ostatnio :)

    OdpowiedzUsuń