środa, 6 sierpnia 2014

Odkrywamy ekstremalny świat Discovery Channel

Wspaniała publikacja! W jednej książce mieści się tak wiele ważnych informacji! I to nie o prostych, zwyczajnych zjawiskach, jakie mają miejsce każdego dnia, o nie!
"Odkrywamy ekstremalny świat" to zbiór nadzwyczajnych, niewiarygodnych i dziwnych rzeczy, które zostały podzielone na sześć działów, by ułatwić nam zapoznanie się z nimi. Mamy tu aktywną ziemię, niesamowite zwierzęta, niewiarygodną naukę, wspaniałych ludzi, największe maszyny i  odkrywaną historię. Fakty porażą nas, być może nawet przyprawią o zawrót głowy, jak przeczytać możemy na okładce publikacji!


Poznamy na przykład potęgę gór. Himalaje, największy lądowy łańcuch górski, najmłodsze z gór, z najwyższym szczytem, Mount Everestem jest niestety ogromnym śmietniskiem, ponieważ "turyści i himalaiści wyrzucają tu plastikowe butelki, opakowania po jedzeniu, namioty, jak też zużyte pojemniki po tlenie". [1]
Największa rzeka, Amazonka codziennie "zrzuca do oceanu 3 miliony metrów sześciennych osadów". [2]
Wiele ciekawostek znajdziemy w tej książce.
"Skorupa ziemska kryje skarbce minerałów, z których korzysta ludzka cywilizacja. Wiele substancji, które wykorzystujemy na co dzień-takie, jak żelazo, ropa, złoto, a nawet talk czy grafit w ołówku-powstaje w ziemskiej skorupie. Ich wydobycie wymaga wytrwałości, pomysłowości i wyrafinowanych technologii."[3]


W dziale o niesamowitych zwierzętach dowiemy się równie interesujących rzeczy. Niepozorny "zimorodek używa skrzydeł jako steru i podwodnych hamulców, trafiając w cel z niewiarygodną precyzją". [4] 
Istnieją też takie stworzenia, które mają doprawdy nadzwyczajne zmysły. W porównaniu z ludźmi ćma posiada zmysł smaku 10 tysięcy bardziej wrażliwy, wyczuwa nektar kwiatowy, którego człowiek nie jest w stanie zobaczyć gołym okiem przy dziennym świetle. Są też zwierzęta, które mają morderczą wręcz zdolność do obrony. 


W tej lekturze znajdziemy tak wiele niesamowitych informacji, że na pewno nie będziemy się z nią nudzić i jeszcze wiele razy powrócimy do niej, by dowiedzieć się czegoś nowego, odkryć nieznane, intrygujące zjawiska. 
W dziale dotyczącym nauki dowiemy się o przełomowych odkryciach, które ukształtowały nasz świat. Będzie o kolorach fajerwerków między innymi, które pochodzą od chemicznych dodatków. Sole litu na ten przykład spalają się na czerwono, wapnia na pomarańczowo, związki miedzi na niebiesko, związki baru na zielono, a mieszanina strontu i związków miedzi na fioletowo. Jak myślicie, które maszyny są największe? 

Przedostatni z działów jest o wspaniałych ludziach. Ciało człowieka jest naprawdę niesamowite, potrafimy szybko biegać, wysoko skakać, pływać, podnosić ciężary, wspinać się po stromych skałach. Niektórzy żyją bardzo, bardzo długo, umieją sobie poradzić w skrajnych, ekstremalnych, niebezpiecznych sytuacjach. Jadamy różne potrawy, w zależności, gdzie mieszkamy, prowadzimy odmienny tryb życia. Wyglądamy czasem zaskakująco, pełno w nas inności, próbujemy się wyróżniać, chociażby strojem, lubimy się bawić.

W ostatnim dziale mamy do czynienia z odkrywaną historią. Poznamy tu technikę mumifikacji, cuda świata, wielkich wojowników, czy ludzi, którzy zginęli w zamachach. Ciekawym tematem okaże się również strona poświęcona lekom, a może truciznom? 

Całość polecam. Dowiemy się z tej publikacji wielu niesamowitych rzeczy także i my, dorośli, przy okazji próbując zainteresować nasze dzieci. Tyle jeszcze niezwykłych, szokujących zjawisk nie znamy! Warto się uczyć, zdobywać wiedzę i informacje bez względu na wiek! 


[1] "Odkrywamy ekstremalny świat", wydawnictwo Jedność, 2013, strona 11
[2] tamże, strona 19
[3] tamże, strona 26
[4] tamże, strona 43 

3 komentarze:

 1. Kurcze, zaciekawiło mnie to bardzo! I zastanawiam się, czy aby dzieci byłyby w stanie zrozumieć te wszystkie zjawiska i opisy. Te starsze, które już nie życzą sobie nazywania się dziećmi :P , na pewno.
  A tak w ogóle - jak widać człowiek może uczyć się całe życie, a im więcej wie, tym bardziej dostrzega, ile jeszcze nie wie...

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja córka zawsze lubiła takie publikacje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Idealne dla mojego chrześniaka, wiesz czy można teraz w sieci go znaleźć?

  OdpowiedzUsuń