środa, 6 sierpnia 2014

Świat roślin Detektyw przyrody Centrum Edukacji Dziecięcej od 6 lat Joanna Winiecka-NowakFantastyczna książeczka, naprawdę! Mój Kamil dzięki niej zaczął interesować się roślinami, kwiatami, drzewami, otaczającą go przecież ze wszech stron przyrodą!
W świat natury wprowadza nas detektyw Alojzy Mniszek. Nie zajmuje się tropieniem złodziei, jest bardzo nietypowym detektywem, ponieważ jest fachowcem w odkrywaniu tajemnic przyrody. Czyż to nie pasjonujące zajęcie?
Każdego miłośnika przyrody zachęcam do sięgnięcia po tę publikację. Znajdzie w niej na sto procent coś dla siebie. Dodatkowo mamy do dyspozycji Dzienniczek obserwacji terenowych, w którym dziecko może zaznaczać wypełnienie poszczególnych zadań. A do zadań tych należy na przykład ostrożne wyrwanie roślinki i sprawdzenie, czy ma łodygę, liście i korzenie. Jest też pytanie o to, ile różnych owoców znaleźć możemy w sklepie? Sprawdzenie, czy ogórki i pomidory mają nasiona? Znajdziemy też w tej małej książeczce rysunki roślin: topoli białej, jemioły pospolitej, powoju polnego, szczawiku zajęczego, sosny zwyczajnej, rdestu ptasiego czy babki zwyczajnej i wielu, wielu innych.

"Świat przyrody" stworzony został przez Joannę Winiecką-Nowak, doktora biologii, współautora podręczników do nauczania początkowego, nauczycielkę i mamę czwórki małych dzieci. Autorka książki odpowiedziała na wiele nurtujących dziecięce umysły pytań. Dowiedzieliśmy się dlaczego rośliny nie mają rąk i nóg, do czego służą liście, łodygi i korzenie, dlaczego każda roślina wygląda inaczej, skąd się biorą nowe roślinki? Wszystkie informacje poparte są ilustracjami. Odpowiedzi są jasne i zrozumiałe dla małego człowieka. Rozwiewają wątpliwości, jakie miewa dziecko. Młody miłośnik natury jest ciekawski, odkrywa dzięki tej książeczce mnóstwo tajemnic, powraca do niej wielokrotnie, by przypomnieć sobie tę czy inną informację. Zadania, jakie ma do wykonania są interesujące, z tą publikacją nie ma mowy o nudzie! Dziecko nie tylko wielu nowych rzeczy się dowie, ale też wyjdzie na dwór, zacznie baczniej obserwować świat przyrody, dostrzeże to, na co wcześniej nie zwracało uwagi. 


Wydanie bardzo interesujące, atrakcyjne dla młodego czytelnika i obserwatora przyrody. Mój syn stworzył sobie na podwórku własne laboratorium, to tam bada, znosi roślinki, podlewa je, próbuje siać i sadzić. Zastanawia się na przykład, dlaczego więdną? Czy mogą żyć z dala od słońca? Czy lubią wiatr? Na te pytania również znaleźliśmy odpowiedzi w książeczce. 


Myślę, że jeszcze wiele razy do niej zajrzymy, a i niejednokrotnie skorzystamy z niej, kiedy Kamil pójdzie do szkoły. Naprawdę gorąco polecam. 

5 komentarzy:

 1. Moja siostrzenica ma tę książkę :) I o ile się nie mylę są z tej serii chyba tez jakieś o zwierzętach..? Bo coś mi sie kojarzy :) Rzeczywiście - jest ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie wiem, być może jest, my mamy tylko o roślinach póki co ;)

   Usuń
  2. Jak się nie mylę, to o zwierzętach morskich chyba.. I ma jeszcze słowniki i Encyklopedię Przedszkolaka, czy jakoś tak - genialne książki!

   Usuń
 2. Moja córka uwielbia takie książki, nie tylko o roślinkach ale i inne z których można się dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Poprzez czytanie dziecku można się wiele nauczyć.

  OdpowiedzUsuń