piątek, 1 sierpnia 2014

Ida i konie z Zielonej Wyspy Magdalena ZarębskaMagdalena Zarębska jest mamą dwóch dziewczynek, które zaraziła miłością do wspaniałych czworonogów, koni. Sama mogłaby o nich mówić, pisać i myśleć nieustannie. Mieszka we Wrocławiu, gdzie zajmuje się pisaniem książek dla dzieci i dorosłych. Trzytomową serię o Idzie stworzyła na specjalnie życzenie córek.

Idę, jej siostrę Polę i Julkę poznaliśmy w pierwszej części, zatytułowanej "Ida, konie i reszta świata". Dziewczynka, która uwielbiała jeździć konno, miała ukochane zwierzęta i stadninę, gdzie wszystko znała, musiała wyprowadzić się z Polski. Życie całej rodziny diametralnie się zmieniło, przybył kolejny jej członek, Julka, przyjaciółka Idy, również wyjechała za granicę, a Pola, młodsza siostra dziewczynki stale narzekała i denerwowała starszą z sióstr. Czy naszej bohaterce udało się przetrwać w nowej rzeczywistości? Nawet babcia wyjechała razem z nimi do Paryża, wszyscy uczyli się języka, nawiązywali nowe znajomości, międzynarodowe wręcz.
A w drugim tomiku główna bohaterka pojechała do przyjaciółki na tytułową Zieloną Wyspę. Dzięki tej wyprawie poznaliśmy lepiej Irlandię, zaznajomiliśmy się z nią, dowiedzieliśmy się, jakie zwyczaje tam panują.
Ida świetnie poradziła sobie w nowym miejscu, znalazła i tam stadninę, nadal oddawała się swej pasji w Paryżu. Czy wyjazd do Irlandii zaowocował kolejnymi przejażdżkami konnymi, czy raczej dziewczynka skupiła się na zwiedzaniu i rozmowach z przyjaciółką? Jak myślicie?
Książkę czyta się tak samo szybko, jak pierwszą część, jest ciekawie i wiele możemy się z niej nauczyć. Poznać miejsca, świetnie opisane przez autorkę, których nie mieliśmy być może jeszcze okazji zwiedzić. Doskonała zabawa gwarantowana.
Podobnie jak w pierwszym tomiku, i tutaj trudniejsze wyrazy zostały wyjaśnione, możemy też poznać kilka zwrotów w obcych językach, poznać fachowe słownictwo używane w jeździectwie, spotkamy ponownie Ivankę z Czech i Miguela z Portugalii, w międzynarodowej szkole, w której uczy się Ida. Zabawne ilustracje dodają uroku całości. Więź, jaka łączy dziewczynkę z końmi jest niezwykła i jestem pewna, że każda osoba, która interesuje się jeździectwem chętnie zapozna się z ta lekturą. Ponadto dzieci, które uwielbiają podróże, nowe miejsca i przygody, z wielką przyjemnością sięgną po ten tytuł. Polecam zatem wszystkim czytelnikom, szczególnie teraz, w okresie wakacyjnym. Ida to mądra, rezolutna i sympatyczna dziewczynka, od której wiele nasze dzieci mogą się nauczyć.1 komentarz:

  1. Ehh, chyba mi się coś pomyliło. Wydawało mi się, że znam postać Idy. Ale może po prostu kojarzyłam ją z Twojj recenzji poprzedniej książki z tej serii? Albo pomyliłam z Łyskiem z pokładu Idy :P

    OdpowiedzUsuń