czwartek, 31 lipca 2014

12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach.Bardzo podobają mi się książki wydane w serii Centrum Edukacji Dziecięcej. Moim dzieciom również przypadły do gustu. Są kolorowe, pięknie wydane, w twardej oprawie, dokładnie opisane, idealne dla szkrabów powyżej szóstego roku życia.
W tej publikacji mamy dwanaście opowiadań napisanych przez dwunastu różnych autorów. Już ze wstępu dowiadujemy się, że dzieci cenią sobie akcję, humor i wyrazistych bohaterów w książkach. Zgadzam się z tym jak najbardziej.
Dorośli z kolei mają nadzieję, że lektura będzie pouczająca, znakomita literacko, jak też "odpowiednia" dla dziecka, i z tym się zgadzam. Zdaniem autorów ta publikacja jest właśnie taka, zadowoli wymagania i młodszych, i starszych czytelników. Przekonałam się, że twórcy tej książeczki mają rację.

Opowieści dotyczą bardzo ważnych spraw, dotykają tematów, o których czasem niełatwo się rozmawia, myśli, problemów, z którymi nie zawsze dziecko potrafi sobie samodzielnie poradzić. To dobra pozycja zarówno dla nich, jak i dla ich rodziców, bo i jednych, i drugich może czegoś nauczyć.
Nazwiska autorów doskonale mi znane, tak z publikacji dla małych, ale i dla "dużych" czytelników. Anna Onichimowska poruszyła temat szczęścia. Dzieci na języku polskim zastanawiały się, kiedy były naprawdę radosne, zadowolone, gdy czuły się wyjątkowe? Jedna z dziewczynek zamyśliła się, wspominając czas, gdy czekała na małego braciszka. Inne dzieci  mówiły o dniu, kiedy dostały komputer, nauczyły się jeździć na rowerze lub o powrocie taty z pracy w Anglii. Bardzo ciekawa i pouczająca opowieść, a to zaledwie początek!
Drugie opowiadanie dotyczy uczciwości, a napisane zostało przez Agnieszkę Frączek. Jak możemy się domyślić po tytule historyjki będziemy mogli pomóc dziecku zrozumieć, że warto być uczciwym i prawym, bo dzięki temu zawsze będziemy mieli do siebie szacunek i będziemy się dobrze czuli sami ze sobą. A może nasza uczciwość zostanie nagrodzona? Kto wie...
Znajdziemy tu także słów kilka o samodyscyplinie, o pięknie, o odpowiedzialności, sprawiedliwości, o przyjaźni, miłości, odwadze, dobroci, szacunku i mądrości. A autorami tych opowiastek są między innymi: Natalia Usenko, Paweł Beręsewicz, Marcin Przewoźniak, Liliana Fabisińska czy Joanna Krzyżanek.

Całość napisana zrozumiałym dla dziecka, przystępnym językiem, czyta się szybko, dzieci są zaciekawione i uśmiechnięte. Ilustracje barwne, pełne szczegółów, doskonale dobrane do tekstu. Bardzo jestem zadowolona z tego, że mam możliwość poznawać wraz z moimi pociechami te historyjki, ponieważ wracamy do nich wielokrotnie, by w odpowiednim momencie poczytać o tym, co w danej chwili wydaje nam się ważne i aktualne. Na półce każdego dziecka przyda się taka publikacja, która wyjaśni zawiłe i często trudne do pojęcia uczucia, sytuacje, zdarzenia. Dzięki niej będzie naszym maluchom łatwiej zrozumieć zawiłości naszego świata i otaczającej dziecko rzeczywistości. To tutaj, na poszczególnych przykładach z życia wziętych nasza latorośl zacznie rozumieć te i inne pojęcia, a wszelkie tematy uważać za mniej skomplikowane, wręcz proste być może. Łatwiej też będzie radzić jej sobie z odczuciami, emocjami, jakie nią targają.
3 komentarze:

  1. I w tej publikacji znalazłam opowieść dla siebie. O samodyscyplinie. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Coś dla mnie,a w przyszłości dla synka :)

    OdpowiedzUsuń
  3. No proszę, to za kilka lat kupię synkowi, a póki co mam pomysł na prezent dla Siostrzenicy, która ma w przyszłym tygodniu 7. urodziny :))

    OdpowiedzUsuń