poniedziałek, 7 lipca 2014

Origami z wierszykami Ciekawska kaczuszka Omi Agnieszka Frączek Dorota Dziamska

 
 
Origami to bardzo ciekawy pomysł dla dzieci, które z chęcią kleją, chcą tworzyć z rodzicami różne interesujące postaci. Atutem dodatkowym jest możliwość posłuchania wierszyków czytanych przez mamę czy tatę o samodzielnie wykonanych bohaterach książeczki. Moje dzieci bawiły się znakomicie w każdym bądź razie. Co prawda nie wszystkie zwierzątka udało się szybko i dokładnie, precyzyjnie skleić, potrzebna była pomoc osoby dorosłej, ale dla maluchów to niesamowita frajda współpracować z rodzicem, wspólnie spędzać czas.

Origami z wierszykami Ciekawska kaczuszka Omi, bo o tej książeczce opowiadam dzisiaj, to kolorowe ilustracje, zabawny tekst, ale też opis, jak krok po kroku wykonać poszczególne zwierzęta.
Poznajemy tu Mamę Kaczkę, która opiekuje się swoimi jajkami. A co takiego znajduje się w tych jajkach? Malutkie, żółciutkie, hałaśliwe kaczuszki oczywiście!
Skorupki na jajeczkach są takie delikatne, że wreszcie pękają i zniecierpliwione maluchy wychodzą z ich wnętrza, ciekawe świata, który je otacza.
Kacza Mama pierwsze dzieciątko wita słowami: "Jak dobrze, że już jesteś na świecie, córeczko!".

Wykonanie kaczuszki pozornie wydaje się zadaniem łatwych, ale maleńkie rączki mogą mieć problem z posklejaniem poszczególnych drobnych elementów, kółeczek, dlatego warto pomóc naszemu dziecku, by stworzyć żółtą kaczuszkę czy inne zwierzątka.
Rymowanki tego typu:
'Pomyślicie: "Nie do wiary!
Toż to bajka! Albo czary!".
I ja-mówiąc między nami-
myślę sobie tak czasami,
gdy powstaje origami.'

czyta się naprawdę szybko, a dziecko słucha z zaciekawieniem, zastanawiając się, co będzie dalej.

Wierszyk jest przerywnikiem do historyjki o naszej Kaczej Mamie i jej kaczątkach, które otrzymują imiona: Ami, Emi, Imi i Umi. Pozostało jeszcze ostatnie, piąte maleństwo, które nie miało zamiaru tak szybko wychodzić ze skorupki, było cierpliwsze od rodzeństwa widocznie.

"-Puk, puk! Jest tam kto?-Tata Kaczor zastukał dziobem w skorupkę.
-Jestem, jestem-odkwakało jajko.-Zwiedzam skorupkę. Jest tu tyyyle ciekawych rzeczy!"

 W tej publikacji znajdziecie również instrukcję, jak wykonać piękny, niebieski latawiec, z rymowanką o nim, dowiecie się, jak stworzyć ślimaka i poznacie opowieść o nim, stworzycie również od podstaw mrówkę, żabkę, będzie historyjka o żółwiu Nikodemie, wierszyk o czerwonym raku nieboraku, o chorej od wilgoci czerwonej rybce, o czarnej sroczce, która kochała świecidełka, a na samiutkim końcu poznacie "Kołysankę dla baranka".
Całość dopracowana, czcionka, rysunki, wszystko bardzo interesujące i naprawdę dobrze przemyślane. Dzieci nie będą się nudzić, kreatywnie spędzą czas na nauce poprzez zabawę, tworzenie "czegoś z niczego". Serdecznie polecam. 

5 komentarzy:

 1. Jaka super książeczka. Bardzo chętnie ją kupię, bo takie kreatywna zabawa jest niezwykle cenna dla maluchów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna książeczka. Sama ostatnio zaczęłam trochę "bawić się" z origami :) To ważne, by rozwijać dzieci pod kątem artystycznym już od najwcześniejszych lat :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobra na długie zimowe wieczory.

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda, że mój Synek jakos nie przejawia chęci do takich zabaw manualnych.. Ale może to się kiedyś zmieni?

  OdpowiedzUsuń