czwartek, 31 lipca 2014

Czarownica James Patterson Gabrielle CharbonnetPrześliczna okładka do pierwszej części sagi "Czarodzieje". Książkę czytało się naprawdę szybko, było interesująco, fabuła wciągnęła mnie od pierwszych chwil.
James Patterson jest popularnym amerykańskim autorem powieści dla młodzieży i dla dorosłych. Podobno to najlepiej zarabiający aktualnie pisarz, który wydał ponad sto książek, głównie sensacyjnych, ale też skierowanych do starszych dzieci. Wiele z nich doczekało się ekranizacji.
Gabrielle Charbonnet to również osoba, która pisze dla młodzieży, wspólnie z Pattersonem stworzyła "Niedziele u Tiffany'ego" i "Czarownicę" właśnie.
"Czarownica" to pierwszy tom cyklu, w skład którego wchodzą również: "Dar", "Ogień" i "Pocałunek". Wydawało mi się, że książka będzie podobna do innych tego typu, jakie czytałam w ostatnich latach, ale okazała się zupełnie inna. Autorzy pozwolili przemówić w niej dwójce głównych bohaterów, zobaczyliśmy rzeczywistość, jaka ich otacza, poczuliśmy ich emocje, wiedzieliśmy, co czują i myślą, co ich niepokoi, co spędza sen z powiek. Uważam, że dzięki temu lepiej czytało się całość, bardziej można było utożsamić się zarówno z jedną, jak i z drugą postacią.
Wisty ma piętnaście lat, jej brat Whit siedemnaście. Pewnej nocy zostają w drastyczny sposób wybudzeni ze snu przez przedstawicieli Nowego Ładu. Wcześniej nie do końca zdawali sobie sprawę z tego, że coś dziwnego dzieje się tuż obok nich, że rządy powoli i konsekwentnie przejmuje reżim totalitarny, którego przywódcą jest Ten Który Jest Jedyny. Wszystko ulega zmianie, na gorsze oczywiście. Młodzież stanowi nie lada zagrożenie dla nowego porządku, dlatego osoby małoletnie są w ogromnym niebezpieczeństwie. Porywane z domów, osadzane w więzieniach, traktowane jak najgorsi przestępcy, skazywane po osiągnięciu pełnoletności na karę śmierci. Mają całkowicie podporządkować się nowej władzy, wyrzec wolności, zapomnieć o rodzicach. Jakby tego wszystkiego było mało, okazuje się, że nasza dwójka bohaterów posiada nadprzyrodzone zdolności, o których wcześniej nie miała pojęcia.

"-Ułatwię wam sprawę. Musicie zrobić tylko jedną rzecz: wyrzec się dotychczasowego życia, wolności, a przede wszystkim rodziców. Wówczas daruję wam życie. Nic wam się nie stanie, jeśli będziecie przestrzegać prawa. Obiecuję, że włos wam z głowy nie spadnie. Wyrzeknijcie się swojej przeszłości i rodziców, to wszystko. Proste, jak ciastko z kremem."[1]

Czy Wisty i Whit udźwigną ciężar odpowiedzialności? Czy znajdą sposób, by zobaczyć się z rodzicami? Czy łatwo będzie im znaleźć sprzymierzeńców w walce z Tym Który Jest Jedyny?

"Jeszcze kilka dni temu żyłam w przeświadczeniu, że najgorsze, co mi się może przytrafić, to obudzenie się z pryszczem na twarzy w dniu, kiedy w szkole robi się zdjęcia. Jak to możliwe, że całe życie zmieniło się tak błyskawicznie i absurdalnie? Ja i mój brat zostaliśmy właśnie skazani na śmierć!"[2]

To lektura idealna dla młodego czytelnika. Akcja doprawdy ciekawa i niesztampowa, nie znalazłam w żadnej innej powieści dla młodzieży podobnych wątków. Intrygująca fabuła, wspaniała więź między dwójką rodzeństwa, prawdziwa miłość, przyjaźń, ale też zdrada. Wszystko, co powinno znaleźć się w tego typu historii, a nawet więcej. Zapewniam, że żaden nastolatek nie będzie się z nią nudził, wręcz przeciwnie, z żalem zauważy, że skończyła się zbyt szybko i nagle, bez ostrzeżenia. Naprawdę polecam.
[1] cytat pochodzi z książki "Czarownica" James Patterson Gabrielle Charbonnet, wydawnictwo Albatros, 2014, strona 41
[2] tamże, strona 765 komentarzy:

 1. Nigdy nie gustowałam w powieściach fantazy i chyba się nie przekonam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdzie mogę dostać ostatnią część. Przeczytałam już trzy i nigdzie nie mogę dostać " pocałunku"

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. świetna książka,teraz czytam 2 część

  http://skucinskaemilia.blog.pl/niedlaczadu/

  OdpowiedzUsuń