środa, 2 lipca 2014

Karen Karbo "Księga stylu Coco Chanel"


Nie jest to do końca moja ulubiona tematyka, ale ponieważ Ikonę mody zna każdy, i ja postanowiłam przybliżyć sobie sylwetkę Coco Chanel. Jaka była? Czym kierowała się w życiu? Jak zaczęła się Jej przygoda z modą? To wszystko ciekawiło i mnie. Co prawda do kobiet eleganckich się nie zaliczam, ponieważ nieszczególnie interesuje mnie wygląd, na pewno nie do tego stopnia, bym mogła martwić się, czy jestem modna i "na czasie", nie spędza mi snu z powiek żaden tego typu problem, ale pomyślałam, że warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat pasji Gabrielle. Sama ubieram się wygodnie i tak, bym to ja czuła się dobrze, niczym nieskrępowana.

Coco Chanel nie pochodziła z rodziny bogatej, nie miała też szczęśliwego dzieciństwa. Urodziła się na południu Francji, w wieku kilku lat została na świecie sama, ponieważ matka jej zmarła, a ojciec porzucił. To w sierocińcu prowadzonym przez zakonnice nauczyła się szyć, tutaj zaczynała swoje zabawy z igłą i nitką. W wolnych od pracy chwilach, już jako osoba dorosła bawiła się w szycie kapeluszy. Sprawiało jej to radość, miała do tego talent i serce, dlatego zapewne wkrótce odniosła ogromny sukces. Tak zaczęła się jej wielka kariera i przygoda życia.

Autorka książki zainteresowała mnie, naprawdę z wielkim zaciekawieniem czytałam o życiu Coco, o jej miłości do mody, o stylu, niewymuszonym i wyluzowanym, a jednak zawsze eleganckim i z klasą.
To nie była zwyczajna kobieta, silna, stawiająca własne warunki, bezkompromisowa, wiedziała, czego chce i jak to osiągnąć. Fascynująca opowieść, którą z chęcią przeczytają nie tylko fani Chanel czy miłośnicy mody.
Interesujące porównania Karbo, zabawny styl, jakim posługuje się w tej książce, wielka wiedza na temat Ikony mody, wszystko to sprawia, że całość pochłania się szybko i czujemy wręcz niedosyt po odczytaniu ostatniego zdania. Zaznaczyłam sobie wiele fragmentów, ponieważ przykuły moją uwagę i dały mi do myślenia. Naprawdę polecam.
Ponadto dla wszystkich, którzy szukają drogowskazów, jak się ubierać szykownie i elegancko ta książka będzie idealną pomocą.

"Estetyka Chanel jest jak moc w Gwiezdnych wojnach-wszechobecna, przenikliwa i na zawsze łącząca w całość wszechświat mody."*

" 'Praca zawsze była dla mnie jak narkotyk', powiedziała Chanel, znana z tego, że potrafiła rozpruć i zaszyć ponownie rękaw dwadzieścia siedem razy, i nie znosiła niedziel, bo jej szwaczki miały wtedy wolne. Współczesna terminologia określa tego typu zachowania mianem 'pracoholizmu'. Już samo słowo brzmi jak choroba! Rodak Chanel, pisarz i laureat Nagrody Nobla, F. Mauriac uważał pracę za źródło szczęścia i nazywał ją opium unique, wyjątkowym opium."*

Dzięki Karen Karbo dostrzegłam w Chanel ogromną determinację i pracowitość. Osoba, która nie miała nigdy oparcia w rodzinie, która wszystko, co osiągnęła zawdzięczała samej sobie, ciężkiej pracy musiała być niezwykła. Znana na całym świecie, popularna, utalentowana, elegancka kobieta z klasą. Wielu, pomimo upływu lat i zdobywania wiedzy na temat mody, jak też doświadczeń w tym zakresie, nie będzie w stanie nawet w połowie dorównać Chanel.

*fragmenty pochodzą z książki, strona 13 i strona 93


3 komentarze:

  1. Widziałam już wiele książek o Coco Chanel i w sumie mogłabym się skusić na jakaś, bo ta kobieta i jej życie są naprawdę warte uwagi :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przeczytam z prawdziwą przyjemnością.

    OdpowiedzUsuń
  3. Od niedawna bardzo mnie interesuje osoba Coco Chanel, mam zamiar przeczytać o niej coś więcej, bo wydaje się być naprawdę ciekawą osobą :)

    OdpowiedzUsuń