środa, 2 grudnia 2015

Pisaninka dzieciom.

W związku z tym, że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia postanowiłam grudniowe notki poświęcić przede wszystkim dzieciom. Będę polecać naszym milusińskim, a przy okazji ich rodzicom ciekawe lektury. Zaczynam od najmłodszej grupy wiekowej.

Oczywiście książki dla dorosłych również będę opisywać, dla każdego znajdę interesującą propozycję literacką na prezent. Mam nadzieję, że pomogę odrobinę Świętemu Mikołajowi.


Zaczynam od trzech zabawnych historyjek o zwierzątkach.


Jest to seria "Bajka dla malucha". Ukazały się w niej krótkie rymowanki o kaczce, koniku, piesku, hipopotamie, jeżyku, kreciku czy owieczce. Wybrałam trzy zwierzaki: kotka, krówkę i kurkę.
Książeczki są tekturowe, odporne na zniszczenia, co przecież jest istotne w przypadku dzieci. Warto pamiętać o tym, że małe rączki przeglądają ilustracje, przerzucają kartki wielokrotnie, do znudzenia. Jeżeli mowa o rysunkach, są naprawdę kolorowe i przykuwające uwagę, jak też przyciągające wzrok niecierpliwych małych odbiorców. Polskie wierszyki stworzone przez Wiesława Drabika na pewno przypadną naszym dzieciom do gustu, nie znudzą ich, a być może przekonają do książek.
Maluchy pod wpływem wielokrotnego czytania zapamiętają krótki i pouczający tekst, by samodzielnie go wyrecytować. Przy okazji zabawy, uczą się i rozwijają wyobraźnię.

Dziecko dowiaduje się, że kurka znosi jajko, z którego wykluje się pisklątko. Dowie się również, jakie dźwięki wydaje z siebie, zapewne z chęcią i radością będzie powtarzać: "ko, ko, ko".
A gdzie mieszka krówka? I skąd się bierze mleko? Jak nazywa się dziecko krowy? 

Książeczki polecam naszym najmłodszym, ale też odrobinkę starszym dzieciom do samodzielnego czytania pierwszych tekstów. Myślę, że i Mikołajowi podpowiedziałam, co mogłoby znaleźć się pod choinką. 

2 komentarze: