poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Coś dla dzieci. Marcin Przewoźniak. Polscy autorzy. Parauszek i przyjaciele. Martynka.Co chciałabym polecić naszym małym szkrabom? A mam w zanadrzu kilka ciekawych propozycji dla młodszego czytelnika.

Dla dziecka czteroletniego krótkie, acz treściwe wierszyki:Polscy autorzy tworzyli i tworzą nadal cudowne rymowanki. wiersz, który znamy wszyscy-"Lokomotywa" Juliana Tuwima jest ponadczasowy i ciągle popularny.
"Na kanapie" Ludwika Jerzego Kerna to zabawny tekst o śpiącym na kanapie piesku. Jan Brzechwa próbuje przekonać najmłodsze pokolenie do zapoznania się z wierszykami o innych zwierzątkach, jak "Żółw", "Żubr", "Lis", "Dzik" czy "Wilk". Dorota Gellner opowie nam w sposób interesujący i pouczający o "Smoku Beksa-Lali".Dzięki Wandzie Chotomskiej dowiemy się, "Co słychać na wsi". Z Marcinem Przewoźniakiem będziemy szukać bałwana, z Janem Brzechwą poznamy poszczególne dni tygodnia, potańczymy z igłą i nitką, dowiemy się, jakie troski trapią psa i kto do kogo się przykleił za pomocą kleju oczywiście.

Moja Zuzia pokochała wiersz "Mamo!" Ireny Suchorzewskiej i wiele razy już mi go recytowała.Zarówno teksty rymowane, jak i te dłuższe, pisane prozą zostały rewelacyjnie dobrane do wieku dziecka uczęszczającego do przedszkola. Moja najmłodsza córka jest nimi doprawdy zachwycona, słucha ich z prawdziwym zainteresowaniem, nie nudzą jej, a ciekawią, bawią,  powodują, że zadaje tysiące pytań. Na uwagę zasługuje również moc barwnych i ślicznych ilustracji. Czterolatek pozna nie tylko pory roku, okoliczności przyrody, ale także wiele się z tych utworów nauczy, rozwinie emocjonalnie, pobudzi wyobraźnię i kreatywność, stanie się wrażliwy, pełen empatii. Serdecznie polecam.


Martynka co prawda jest związana z zimową aurą, ale mogę opowiedzieć o niej i wiosną. Nie wiem, czy komukolwiek trzeba przedstawiać tę rezolutną i uroczą dziewczynkę, która ma niesamowite pomysły i naprawdę wybujałą wyobraźnię. Kocha zwierzęta, stara się pomagać mamie w opiece nad młodszym bratem, uwielbia się dobrze bawić i dzieci na pewno spędzą cudownie czas z każdą książeczką z serii o Martynce. Rysunki są tak piękne, wyjątkowe, chyba w żadnej innej publikacji nie widziałam tak wspaniałych ilustracji, a czytam przecież naprawdę wiele propozycji literackich.Oprócz zabaw na śniegu, wspólnego czytania z rodzicami, znajdziemy tutaj inspirujące pomysły. Warto zaopatrzyć się w tą książeczkę przy okazji następnych Świąt Bożego Narodzenia. 
Parauszka uwielbiają dzieci, które oglądały bajkę o nim. Moja Zuzia, gdy zobaczyła okładkę, od razu rozpoznała go i cieszyła się bardzo z tego, że poczytam jej historyjki o tym niezwykłym bohaterze. 
"Parauszek i przyjaciele. Najlepsze przygody z Naszego Lasu" to osiem opowiastek zabawnych, ciekawych i pouczających, skierowanych do młodszego czytelnika. Poruszane w nich tematy są aktualne, mówią o emocjach, uczuciach. Dzieci będą mogły oswoić się z takimi pojęciami, jak wytrwałość, cierpliwość, poczucie wartości, szacunek, przyjaźń, akceptacja, odwaga. To książeczka idealna dla mniejszego dziecka, bo nie ma w niej przemocy, a bohaterowie opisani w niej są przyjaźnie nastawieni, sympatyczni. Dzięki nim nasz szkrab nauczy się pokonywać każdą przeszkodę, jaka stanie mu na drodze, nabierze wiary we własne siły, przeżyje cudowne przygody. 
Chciałabym jeszcze opowiedzieć o książeczkach dla nieco starszego moim zdaniem dziecka, z serii Centrum Edukacji Dziecięcej. Cały ten cykl jest godny uwagi i chętnie go polecam. Tym razem opiszę Wam pokrótce dwie publikacje: Poradnik małego patrioty i Poradnik małego hobbysty. Obie propozycje literackie stworzył Marcin Przewoźniak. 


Seria ta ma zapewnić dziecku lepszy start, przybliżyć mu ważne społecznie, aktualne tematy. Pierwsza z nich mówi o tym, jak szalenie istotne jest bycie patriotą. Należymy przecież do niezwykle walecznego i odważnego narodu. Mamy za ojczyznę kraj, który walczył wytrwale i zawzięcie o odzyskanie niepodległości, o wolność. Nasza historia była burzliwa, dlatego też powinniśmy się z nią zapoznać i nie zapominać o bohaterach, dzięki którym żyjemy w miejscu wolnym. Bo tak wielu oddało życie za Polskę. Mamy także nietuzinkowe tradycje, które przetrwały dziesiątki lat. Wszystko to może być niesamowitą przygodą dla naszej pociechy, doskonałą formą nauki. Kto to jest patriota? 
W przystępny i ciekawy sposób opowiada o tym autor na łamach niniejszej publikacji. Któż z nas nie pamięta wierszyka, którego uczył się z dzieciństwie?

"Kto ty jesteś? Polak mały!"
Znamy go wszyscy, potrafimy w całości wyrecytować. Czy w momencie, gdy po raz pierwszy zetknęliśmy się z nim, pomyśleliśmy z oburzeniem, że wcale nie jesteśmy mali? Za mali, by kochać 
swoją ojczyznę? Nie jesteśmy, nikt nie jest. I o tym przekonuje nas Marcin Przewoźniak. Książka składa się z ośmiu części. W pierwszej poznajemy nasz piękny kraj, w drugiej jego historię, w trzeciej oswajamy temat patriotyzmu, z czwartej dowiemy się, jakie symbole narodowe mamy, z  piątej, kto rządzi Polską. Kolejny rozdział powie nam, jak "wyglądamy w świecie". Poznamy Polaków, którzy w ojczyźnie nie mieszkają, "kluby", do jakich nasze państwo należy. Przedostatni dotyczyć będzie różnych spraw, jak świętowanie, park narodowy, kuchnia polska, tradycje ludowe i narodowe. W ostatnim, ósmym rozdziale autor odpowie na pytanie, czy jesteśmy krajem wynalazców, pokaże nam też najbardziej interesujące pamiątki. Na końcu umieszczony został słowniczek. 


Całość została przedstawiona w przystępny i zrozumiały dla dziecka sposób. Naprawdę warto sięgnąć po publikacje z tej serii. 

Czy istnieje człowiek bez zainteresowań? Ktoś, kto nie ma hobby? Wydaje mi się, że byłoby strasznie nudno nie pasjonować się niczym, prawda? Nie zdziwi Was na pewno fakt, że ja jestem miłośniczką literatury. Kocham książki i nie wstydzę się tego, wręcz jestem z owego faktu dumna. Kiedy uda mi się moją pasją kogoś zarazić, cieszę się jak dziecko. Bo czytam od dziecka. A Wy? Czym Wy się interesujecie? Co lubicie robić, jak spędzać czas?  Poradnik ten odpowie na pytanie, co można zbierać, kolekcjonować, czym można się zajmować w wolnym czasie? To książka dla osób, które już mają hobby, ale też dla tych, które dopiero go poszukują. Dla graczy, podróżników, czytelników, znawców, pasjonatów i fachowców. 

Każdy rodzic chętnie podsunie swojemu potomkowi tę książkę, ponieważ może ona pomóc mu odciągnąć dziecko od komputera, zainteresować je czymś innym, równie zajmującym, ciekawym, inspirującym. Polecam zdecydowanie, bez dwóch zdań. 

1 komentarz:

  1. Parauszek jest świetny, choć nie przepadam za ksiązkami na podstawie filmu, tu się pozytywnie zaskoczyłam:) Miałam przyjemność recenzować dla Qlturki:) Dzięki za resztę polecanek:)

    OdpowiedzUsuń