środa, 1 kwietnia 2015

Siedem pytań do pisarza Beata Gołembiowska
Tym razem w moim środowym cyklu Beata Gołembiowska.
Prowadzi blog: https://beatagolembiowska.wordpress.com/
Jest autorką takich powieści, jak "Żółta sukienka" czy "Malowanki na szkle".
Moje recenzje powyższych książek:
http://asymaka.blogspot.com/2014/03/zota-sukienka-beata-goembiowska.html
http://asymaka.blogspot.com/2014/11/malowanki-na-szkle-beata-goembiowska.html

Strona autorska: http://www.beatagolembiowska.studiobim.ca/

Pisarka pochodzi z Poznania, po ukończeniu studiów wyprowadziła się jednak do Radomia. W roku 1989 wyemigrowała z rodziną do Kanady. Imała się różnorakich zajęć, studiowała fotografię, stała się malarką dekoracyjną, zadebiutowała też jako reżyser filmowy tworząc obraz zatytułowany "Raj utracony, raj odzyskany". Tematyka poruszona w tym filmie zainspirowała ją do spisania historii polskiej arystokracji na emigracji, w ten sposób powstała publikacja niezwykła-"W jednej walizce". Obecnie pracuje jako dziennikarka i fotografik.

Opinia o propozycji literackiej autorki, "W jednej walizce": http://asymaka.blogspot.com/2015/02/w-jednej-walizce-polska-arystokracja-na.htmlSIEDEM PYTAŃ DO PISARZA.
1. Zabawa zaczyna się dzisiaj, 1 kwietnia i potrwa do 8 kwietnia, do godziny 23:00.
2. Każdy z Was może zadać autorce jedno pytanie, należy wpisać je w komentarzu pod tym postem, wraz z adresem e-mail. 

3. Spośród wszystkich pytań wybranych zostanie SIEDEM, na które pisarka odpowie na moim blogu. 
4. Jedno, najciekawsze pytanie zostanie nagrodzone egzemplarzem powieści. 

22 komentarze:

 1. Czytam Pani życiorys i tak się zastanawiam: Jaki wpływ na kreowanie postaci literackich ma wnikliwe oko fotografika? Pomaga czy raczej przeszkadza w tworzeniu postaci bohaterów książek?
  Pozdrawiam
  Iwona067@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 2. przyznam, że nie czytałam jeszcze żadnej książki Pani autorstwa, dlatego moje pytanie nie będzie dotyczyło książki :) Czy zastanawiała się Pani nad powrotem do Polski, czy jednak Kanada to to właściwe miejsce?
  wersja.Asia@vp.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. Kanada to moje niepełnione(jeszcze) marzenie. Czym Panią ten kraj zachwycił?
  ewaudala77@op.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak Pani myśli, czy czytelnicy odkryli, co chciała Pani przekazać poprzez swoją twórczość? Czy Pani książki spełniają swoją rolę, zadanie, które jej Pani powierzyła?

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy mieszkanie z dala od Polski, a mianowicie w Kanadzie utrudnia czy ułatwia Pani pisanie dla polskiego czytelnika?

  Pozdrawiam serdecznie :)
  iza.81@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Cieszę się, że dziś możemy pytania zadać właśnie Pani. Skwapliwie z tej możliwości korzystam. Obserwuję Pani twórczość od jakiegoś czasu. Zaintrygowała mnie Pani wszechstronność. Już dawno przekonałam się, że artyści wszechstronni stanowią świetny materiał na pisarza. Używają słów jak malarz kolorów w obrazie, „kadrują” sceny z precyzją fotografa…Taką wszechstronną twórczynią była Tove Jansson na swojej skalistej wysepce…

  Porusza Pani w swych książkach trudne tematy, bolesne problemy narodowe (W jednej walizce), ale też z jednakową uwagą skupia się na pojedynczym człowieku… To dobry i trudny kierunek. Skalista ścieżka… Życzę wytrwałości w kroczeniu po niej. Jestem pewna, że jeszcze niejednokrotnie nas Pani zadziwi.

  Każdy pisarz jest jednak najpierw czytelnikiem. Zapewne posiada Pani swojego Mistrza, z którego książek czerpie jak z elementarza. Czy wyjawi nam Pani kim on jest? Czyje książki strzeże Pani jak skarbu w swej domowej biblioteczce?

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wyemigrowała Pani z rodziną do Kanady. Czy tęskni Pani za swoją ojczyzną? Czy ciężko jest żyć na obczyźnie? Marzy się Pani powrót z rodziną do Polski?

  Pozdrawiam
  kudlata-89@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 8. Którą książkę poleciłaby Pani uczniom w gimnazjum jako lekturę obowiązkową? Którą książkę zdaniem Pani warto by było omawiać na lekcjach języka polskiego?

  martucha180@tlen.pl

  OdpowiedzUsuń
 9. Czy życie w Kanadzie jest łatwiejsze jak życie w Polsce?
  Czy żałowała Pani kiedykolwiek, że wyemigrowała ze swojej ojczyzny?
  Skąd zrodził się pomysł na napisanie- W jednej walizce. Polska arystokracja na emigracji w Kanadzie?

  Pozdrawiam serdecznie,
  sensei-bud@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 10. Zawsze się zastanawiałam jak to jest napisać książkę, czy są to chaotyczne myśli przelewane na papier w przypływach weny, czy pisanie według ustalonego grafiku. Jak wygląda praca pisarza od tej właśnie strony, czyli od początku, od samego powstania pomysłu?
  Pozdrawiam
  sylwka.sk91@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 11. Żółta sukienka stała się dla bohaterki Pani książki symbolem traumatycznego wydarzenia z dzieciństwa. Jak zatytułowałaby Pani powieść o sobie, gdyby tytuł miał odzwierciedlać miłe wspomnienie dotyczące konkretnego przedmiotu, który na trwałe zapisał się w Pani pamięci?

  Pozdrawiam :)
  edyta.cha@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 12. Czy sięga Pani po książki współczesnych polskich twórców? Jeśli tak to jaka lektura zachwyciła Panią najbardziej i dlaczego? A może nie warto sięgać po polskich autorów? Jak Pani sądzi?
  Pozdrawiam wiosennie. Beata
  1beniabadera@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 13. Czy jest taki temat, który boi się Pani z jakichś względów poruszyć? Taki, który wydaje się Pani trudny w przekazie, albo odbiorze przez czytelników?
  a_4marca@o2.pl

  OdpowiedzUsuń