wtorek, 28 kwietnia 2015

Dzień z książką. Ałbena Grabowska "Stulecie Winnych, tom trzeci"Dzień z książką.
Ałbena Grabowska "Stulecie Winnych, tom trzeci"
Fragment pierwszy.
"Jak wiele zależy od jednego, pozornie mało znaczącego wydarzenia, przekonał się doktor Julian Czerwiec na sobotnim dyżurze 26 czerwca 1971 roku. Z samego rana zadzwonił do niego kolega, informując, że niestety utknął na działce na Zegrzu i nie przyjedzie zmienić Juliana na dyżurze w szpitalu na Wrzesinku w Pruszkowie. Prawdę mówiąc, doktor Czerwiec nie był zdziwiony tym telefonem, bo kolega słynął z lenistwa, a na dodatek był szwagrem ordynatora oddziału ginekologii i położnictwa, na którym Julian pracował. Bywało więc, że pozwalał sobie na niekoleżeńskie poczynania wobec innych lekarzy. Pogoda była przepiękna, zalew, nad którym kolega miał domek, aż się prosił, żeby spędzić tam całą sobotę i niedzielę.
Julian poniekąd rozumiał więc kolegę, ale nie chciał się poddać bez walki. To byłaby jego druga doba w szpitalu, a noc miał ciężką i marzył tylko o tym, żeby wrócić do domu i położyć się do łóżka. Sarknął zatem ze zniecierpliwieniem i powiedział do słuchawki, że zaraz wychodzi ze szpitala i lepiej by było, żeby doktor Marek Taneczny jednak się pofatygował i wypełnił swój obowiązek. Kolega mu przerwał, mówiąc, że nawet gdyby chciał, to niestety nie może, gdyż jego samochód rozkraczył się i właśnie to jest powodem owego 'utknięcia'.
-Przykro mi, stary-rzucił jeszcze, zanim odłożył słuchawkę i wrócił na plażę.
-Akurat ci przykro, chamie jeden...-mruknął do siebie Julian. Potem ze złością przekręcił gałkę radia tranzystorowego, w którym Wojciech Młynarski właśnie śpiewał... jesteśmy na wczasach w tych góralskich lasach..."

1 komentarz:

  1. Kto był na wczasach, ten był..;) Ale chyba lepiej dla naszych bohaterek, że to Julian był akurat na dyżurze :)

    OdpowiedzUsuń