środa, 13 stycznia 2016

Noc zimowego przesilenia Agnieszka Krawczyk
Agnieszka Krawczyk jest mieszkanką Krakowa, ukończyła filologię polską na UJ. Jej debiutancka powieść, zatytułowana "Napisz na priv", wydana została w 2009 roku, w kolejnym-"Magiczne miejsce", a dwa lata później "Morderstwo niedoskonałe". Czytałam kilka powieści autorki, ale dopiero książka "Noc zimowego przesilenia" okazała się być idealną dla mnie lekturą. Znalazłam w tej historii to, czego szukam w literaturze.

A wszystko zaczęło się w czasie II Wojny Światowej, był rok 1941, trwała okupacja niemiecka. W Krakowie urzędowało Generalne Gubernatorstwo.
W niewyjaśnionych okolicznościach zaginął krakowski jasnowidz, człowiek znany i poważany. Siostra zaginionego Orwata nie chciała się jednak pogodzić z tym, co próbowano jej wmówić, że czasy są, jakie są, niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku, ludzie znikają, jakby zapadli się pod ziemię, z dnia na dzień. Czy profesja, jaką się zajmował mężczyzna ma cokolwiek wspólnego z jego tajemniczym zniknięciem? Wszak nie było mu równych, jeżeli mowa o odnajdywaniu zaginionych osób i dokumentów. Nad czym pracował w ostatnim czasie? Czy uda się ustalić, co się z nim stało? Zrozpaczona krewna zwraca się z prośba o pomoc do detektywa. Czy śledztwo prowadzone przez Artura Załuskiego pomoże siostrze jasnowidza w odnalezieniu go? I co z tym wszystkim mają wspólnego porwania młodych kobiet? Pytań, jakie postawi czytelnik będzie całe mnóstwo, czy znajdzie on na nie odpowiedzi w tej porywającej i arcyciekawej opowieści?

Wartka akcja, pasjonująca i wciągająca, magnetyczna historia, która coraz bardziej się komplikuje, zwłaszcza, gdy do gry wkracza ulubienica Hitlera. Autorka przenosi nas w czas niebezpieczny, gdy miłość i zdrada przeplatają się ze sobą na każdym niemalże kroku i nigdy nie można odetchnąć głęboko, pełną piersią, ze spokojem. Klimatyczny Kraków z okresu II Wojny Światowej fascynuje nas i urzeka, wciąga w wir niezwykłych wydarzeń, przepełnionych grą pozorów, sekretami.  Z tą książką nie sposób się nudzić. Polecam, polecam i jeszcze raz polecam.

Czekam niecierpliwie na kolejną historię kryminalną w najlepszym wydaniu! Mam nadzieję, że pisarka nie zapomni o swoich czytelnikach, spragnionych powieści sensacyjnych, mrocznych i niebezpiecznych.


3 komentarze:

 1. Bardzo ciekawa propozycja. Lubię książki, których akcja osadzona jest w czasie II wojny światowej, a ten klimatyczny Kraków stanowi dodatkową pokusę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nooo, coś ciekawego! Będę jej szukać gdy odwiedzę bibliotekę!

  Pozdrawiam serdecznie,
  http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam kryminalne historie! chętnie sięgnę po te książkę. A czas akcji sprawia, że chce ją przeczytać jeszcze bardziej :-)

  OdpowiedzUsuń