poniedziałek, 29 kwietnia 2013

"Rozmowa kwalifikacyjna. O czym nie wiedza kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujących. Wydanie II rozszerzone"

Zaciekawiła mnie ta tematyka, chociaż rzadko czytam poradniki i nie mam do nich wielkiego zaufania. Pomyślałam jednak, że warto zapoznać się z tą książką, z uwagi na problemy poruszone w niej, które są aktualne i "na czasie", mogą dotyczyć każdego z nas. Może myślimy sobie, że nas to nie dotyczy, ze my mamy stałą i świetnie płatna prace, nie czeka nas żadna zmiana, nie pójdziemy w najbliższym czasie na rozmowę kwalifikacyjna, ale prawda jest taka, że pewności nie mamy nigdy... Możemy pracować w danej firmie nawet 20 lat, a i tak zostać zwolnionym, możemy nagle poczuć, iż nie jesteśmy szczęśliwi i pod wpływem impulsu zamarzymy o innej pracy, w innej branży? Kto wie...
Autorka na samym wstępie przedstawia się nam, dowiadujemy się, że jest z zawodu prawnikiem, że zarządza ludźmi, że ma spore doświadczenie w wyborze przyszłych pracowników, współpracuje z portalami, które zajmują się budowaniem kariery. Jest właściwym człowiekiem na właściwym miejscu, nikt inny nie mógłby lepiej opisać tych wszystkich sytuacji, nie mógłby doradzić lepiej osobom szukającym pracy, niż Angelika Śniegocka. Zna się na tym, wie, o czym pisze i mówi, co razi pracodawców, czego nie powinni robić kandydaci na dane stanowisko, a o czym warto, by wspomnieli, czym się powinni pochwalić, co powinni podkreślić.
Książka napisana jest przystępnym językiem, wiedza poparta jest przykładami z życia wziętymi, rady oparte są na realnych, rzeczywistych sytuacjach, autorka jasno i zrozumiale tłumaczy, dlaczego trzeba postępować tak, a nie inaczej. Ujawnia wiele faktów, omawia zaistniałe lub prawdopodobne przypadki, podpowiada co i jak mówić, o co wolno zapytać, a co lepiej jest przemilczeć. Zaprzecza tezie, że pracę dostaje się tylko i wyłącznie dzięki znajomościom, uważa, że to przekonanie "jest dosyć wygodne, gdyż wtedy nic nie trzeba ze sobą robić. Można dalej leżeć na kanapie, w przekonaniu , że mieszka się w chorym kraju. To dobra wymówka, aby zwolnić się z odpowiedzialności.
Możesz zmienić tylko to, na co masz wpływ."

Cytat pochodzi z książki, polecam ja jak najbardziej, być może pozwoli Wam inaczej spojrzeć na problematykę bezrobocia, a może dzięki niej znajdziecie upragnione zajęcie, dobrze płatną pracę, w której się odnajdziecie, która przyniesie Wam szczęście, spełni Wasze oczekiwania, będziecie z pasją i uśmiechem na twarzy  wykonywać powierzone Wam zadania? Życzę tego Wam wszystkim, powodzenia!

4 komentarze:

  1. Taka książka przydałaby się wielu osobom. Ilu jest bezrobotnych...

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety najpierw trzeba w ogóle dostać odpowiedź na swoje CV i zaproszenie na rozmowę.

    OdpowiedzUsuń