czwartek, 21 listopada 2013

Klub siostrzyczek. Zasada trzech Megan McDonald

Druga część perypetii trzech niezwykłych sióstr. O pierwszej z serii pisałam wczoraj: http://asymaka.blogspot.com/2013/11/klub-siostrzyczek-prawo-serii-megan.html.

Dziewczynki założyły klub, w skład którego wchodzą trzy siostry: najstarsza Alex, środkowa Stevie i najmłodsza Joey. Pomimo tego, że łączą je więzy krwi często dochodzi między nimi do sporów, sprzeczek, drobnych konfliktów. Tym razem jest podobnie. To Alex uważana jest w tej rodzinie za utalentowaną aktorkę, ale i Stevie chciałaby spróbować swoich sił na deskach teatru szkolnego, bo dlaczego nie? Dlaczego całe swoje młode życie ma tkwić w cieniu starszej siostry? Udział w szkolnym musicalu być może stanie się powodem do kłótni między nimi, jednak i środkowa ma prawo poczuć się wreszcie jak ktoś ważny! Szczególnie, że ma talent wokalny, a to w musicalu przecież istotne! Stevie potrafi także wspaniale gotować, specjalizuje się w babeczkach i marzy o tym, by wziąć udział w konkursie, czy starczy jej na to wszystko czasu?  Czy pokona tremę?

Druga z serii Klubu siostrzyczek książeczka pokazuje nam mnóstwo emocji, gdyż między siostrami aż iskrzy, rywalizacja jest zacięta i nie zawsze są wobec siebie w porządku. Czy opamiętają się, zrozumieją, co jest ważne?

Tak samo, jak w pierwszym tomiku jest zabawnie, ciekawie, zaskakująco. Młody czytelnik nie będzie się nudził, ponieważ oprócz humoru i interesujących przygód, spotka tu niebanalne rysunki, rewelacyjne dialogi, rozmowy ze Skarpetkową Małpką, czy psychozabawy-test, z których będzie można na przykład dowiedzieć się, czy mamy predyspozycje, by być gwiazdą. Joey, najmłodsza z dziewczynek zafascynowana jest powieścią "Małe kobietki" i losy tamtych sióstr towarzyszą jej na każdym kroku. Celebruje chwilę, gdy czytają poszczególne rozdziały tej książki.

Świetnie napisana, ukazująca rzeczywiste problemy, z jakimi mają do czynienia dziewczynki w tym wieku, pierwsze fascynacje płcią przeciwną, szukanie swojej roli, miejsca w rodzinie, refleksje nad tym, kim chciałyby być w przyszłości, ale i wesołe, nieodpowiedzialne, często typowo dziecięce jeszcze zagrania. Ciepła, mówiąca o tym, jak najlepiej rozwiązywać konflikty, pomaga znaleźć sposób, by wszystko było tak, jak dawniej. Idealna dla wchodzących powoli w okres dojrzewania młodych osób. Naprawdę polecam.


Klub siostrzyczek. Zasada trzech  Megan McDonald, Egmont, 2013

1 komentarz: