niedziela, 3 listopada 2013

Troje przyjaciół książka dla dzieci

"Troje przyjaciół" to trzecia z książeczek dla dzieci w kartonowym wydaniu, jaką dane było mi czytać wraz z Zuzanką. Tak jak w przypadku "Genialnej kozy" czy "Dwóch papug" szybko zapoznałyśmy się z nią, ponieważ mały szkrab jest zainteresowany i zaciekawiony opowieścią o zwierzątkach. Swobodnie może przerzucać strony i samodzielnie oglądać obrazki, taka kartonowa kartka jest idealna dla jego niewielkich rączek.

Troje przyjaciół to majestatyczny jeleń, silny żółw i pięknie ubarwiony ptak o imieniu Słoneczko. Mieszkają w lesie tuż obok strumienia, ich przyjaźń jest szczera i prawdziwa, starają się pomagać sobie w każdej sytuacji, nawet najbardziej niebezpiecznej i patowej. Czy przyjaciele staną na wysokości zadania, gdy jeleń w poszukiwaniu pożywienia złapany zostanie w pułapkę zastawioną przez myśliwego? Czy usłyszą jego wołanie wzywające do pomocy? Czy się przestraszą i uciekną, gdzie pieprz rośnie, czy wymyślą sposób na to, by uwolnić uwięzione stworzenie?

Ilustracje przykuwają uwagę naszej pociechy, są barwne i kolorowe, a tekst jest dostosowany do wieku dziecka, które słucha już czytania rodzica. Dodatkowym atutem są grube, kartonowe kartki, które maluch samodzielnie może przerzucać, nie kalecząc paluszków i nie niszcząc książeczki, nawet po wielokrotnym jej przeglądaniu. A dzieci przecież to kochają! Oglądają, przeglądają, dostrzegają coraz to nowe szczegóły, bawią się i oswajają ze światem literatury.
Ponadto historyjka ma morał, uczy dzieci tego, że warto wierzyć w siłę przyjaźni, że nie należy się poddawać i pomagać innym w potrzebie, po prostu być miłym i mieć dobre serce. Nigdy nie wiadomo, czy i my nie będziemy kiedyś potrzebowali pomocy, a wtedy może się okazać, że w pobliżu nie ma nikogo, kto nadstawiłby za nas karku. To dopiero byłaby smutna lekcja.


Troje przyjaciół, Wydawnictwo MD, 2013


1 komentarz: