piątek, 3 stycznia 2014

Brudny świat Agnieszka Lingas-Łoniewska premiera 7 lutego

Brudny świat Agnieszka Lingas-Łoniewska recenzja
Nie do końca spełniony amerykański sen.


Agnieszka Lingas-Łoniewska zasłynęła między innymi niezwykle emocjonującą trylogią zatytułowaną „Zakręty losu” opowiadającą o sensacyjnych losach braci Borowskich. W roku ubiegłym ukazała się jej komedia romantyczna z wątkiem kryminalnym „W szpilkach od Manolo”, w której pokazała lekkość i dystans do tworzonych przez siebie postaci oraz niesamowite poczucie humoru. Kolejny tytuł- „Łatwopalni” przedstawił nam następną twarz pisarki – to powieść pełna namiętnej i subtelnej erotyki, pobudzająca zmysły i ukazująca postać człowieka, który nie potrafi wybaczyć samemu sobie i zapomnieć o swojej przeszłości, pogodzić się z tym, co się wydarzyło. Natomiast „Obrońca nocy”, wydany w październiku 2013 roku, choć napisany przed czterema laty, zaskakuje ciekawym połączeniem bajkowej, komiksowej fabuły z  mocno rzeczywistymi postaciami. Myślałam, że po tym wszystkim autorka niczym nie będzie już w stanie mnie zaskoczyć, że wiem, jak pisze, że niczym mnie nie zaintryguje i nie zadziwi. Tak mi się wydawało…

dopóki nie przeczytałam najnowszej powieści, o tytule „Brudny świat”. Napisany został w roku 2009, jeszcze przed Obrońcą nocy. Opowiada nam historię muzyka rockowego, mieszkającego w Los Angeles. Żyje on beztrosko, bawi się i szaleje, zasługuje na miano typowego rockmana. Wygląda na to, że jest pusty w środku i pozbawiony uczuć wszelakich, kobiety traktuje przedmiotowo. Często budzi się rano, z potwornym bólem głowy, niesmakiem w ustach, nie pamiętając, co robił w nocy, gdzie przebywał i kto śpi obok niego. Tommy, bo tak ma na imię, daje jednak szansę pewnej uroczej Kati, by pracowała dla niego i pisała teksty dla zespołu, w którym jest wokalistą. Semtex jest znaną i niebywale popularną grupą, fanki są w stanie zrobić wszystko, by tylko znaleźć się w pobliżu swoich idoli. Czy Kathrina Russel również nie będzie potrafiła oprzeć się urokowi Tommy’ego? Czy i ona straci dla niego głowę? Czy zrobi dla niego wszystko?

Kati przeszła w swoim życiu zbyt wiele, by bawić się uczuciami innych, by pakować się w jakiekolwiek kłopoty. Ma za sobą traumatyczną przeszłość, o której niestety nie może zapomnieć, ponieważ w wyniku tych dramatycznych przeżyć jej pięcioletni dziś synek jest chory. Kobieta obarcza całą winą za jego chorobę siebie i nie chce wybaczyć samej sobie. Stara się zrobić wszystko, co możliwe, by pomóc chłopcu, by go wyleczyć. Ma ogromne wsparcie ze strony siostry, Amelie i przyjaciółki, Ann. Bez nich zapewne nie dałaby rady, choć nie należy do słabych psychicznie i ona miewa chwile zwątpienia.

Co łączy tych dwoje bohaterów? Czy Tommy faktycznie jest taki, na jakiego się kreuje, czy za maską obojętności nie skrywa i on jakichś smutnych wspomnień sprzed lat? Czy będą potrafili nawzajem sobie pomóc i żyć szczęśliwie, skoro tak strasznie nienawidzą przebywać w swoim towarzystwie, jedno irytuje drugie i doprowadza do szewskiej pasji?

Lingas-Łoniewska jak zawsze mistrzowsko operuje słowem. Buduje napięcie, pięknie przedstawia chwile namiętności, jest romantycznie, interesująco, ale i brutalnie momentami. Zaskakuje, wzrusza, doprowadza do łez, wyprowadza totalnie z równowagi. I robi to z  premedytacją! Po przeczytaniu tej historii będziecie potrzebowali sporo czasu, by dojść do siebie i ochłonąć, choć jednocześnie będziecie przekonani, że nie mogło być inaczej, że tylko takie zakończenie wchodziło w grę, że jest idealne.

Książka napisana rewelacyjnie, postaci doskonale dobrane, świetnie wykreowane. Szybko przenosimy się w realia stworzonego przez pisarkę świata, ciekawi nas on i intryguje. Emocje jak zawsze u Łoniewskiej ciężko utrzymać pod kontrolą, nie daje nam ni chwili  wytchnienia, spokoju, nie pozwala się nudzić! Aż się boję tego, co szykuje dla swoich czytelników przy następnej historii!


„Brudny świat”, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Novae Res, premiera: 7 luty 2014


17 komentarzy:

 1. Już nie mogę się doczekać premiery! Książka totalnie w moim stylu, uwielbiam takie powieści! I bardzo zazdroszczę, że mogłaś ją wcześniej przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w moim też, naprawdę uważam, że to najciekawsza i najlepsza książka autorki :)))

   Usuń
 2. Chciałabym poznać coś tej autorki w najbliższym czasie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w takim razie od tego tytułu polecam zacząć :)

   Usuń
 3. tak wiele ciekawych pozycji w tym roku się szykuje, gdyby tak doba była dwa razy dłuższa...

  OdpowiedzUsuń
 4. Czekam na premierę ze zniecierpliwieniem :)

  OdpowiedzUsuń
 5. ŚWIETNA POWIEŚĆ BEZ DWÓCH ZDAŃ ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zazdroszczę! Jak tylko się pojawi, biegnę do księgarni! Fabuła jest bardzo interesująca, a Twoja recenzja zachęcamnie jeszcze bardziej do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 7. To powieść nie tylko dla mnie, ale i dla mojej córki. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. I coo ??? Znów mnie kusisz do kupienia książki , zaglądam na blog często, bo lubię ale czasem są książki po które aż kusi żeby sięgnąć... oj Ania ;-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Muszę koniecznie przeczytać xD
  Tak mnie zachęciłaś :3
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Oj tylko czekam aż do mnie dotrze :)

  OdpowiedzUsuń