środa, 1 stycznia 2014

Ciekawa zapowiedź. Czarny hrabia. Tom Reiss.

Książka nagrodzona Pulitzerem 2013 ukaże się 6 lutego w Wydawnictwie  Literackim!
Reis_Czarny Hrabia_m.jpgPrawdziwa historia  Hrabiego Monte Christo!
Genialna biografia Tomasza Aleksandra Dumasa, którego życiorys dostarczył inspiracji  do stworzenia postaci Hrabiego Monte Christo i trzech muszkieterów.  Generała armii francuskiej,  syn markiza de Pailleterie i czarnoskórej niewolnicy Marie Cessette, ojciec  pisarza Aleksandra Dumasa.
W podparyskiej miejscowości, w której urodził się Aleksander Dumas, zmarła nagle kustoszka lokalnego muzeum, pozostawiając po sobie zamknięty sejf z niedokończoną powieścią – pierwszą powieścią słynnego pisarza. To do niej dociera Tom Reiss, aby ukazać czytelnikom historię zapomnianego bohatera – prawdziwego hrabiego Monte Christo, ojca pisarza.
Aleksander Tomasz Dumas, sławny w swoich czasach generał republikańskiej i napoleońskiej Francji, nieustraszony żołnierz zdolny do bezprzykładnych pokazów dzielności, a jednak napiętnowany z powodu czarnego koloru skóry, w jesieni życia pozbawiony złudzeń przez imperium francuskie, któremu służył.
Tom Reiss ma dar ożywiania historycznego dramatu, co czyni tym razem z pomocą fragmentów nieukończonej powieści Aleksandra Dumasa. Wraz z nim śledzimy burzliwe życie bohatera, od kolonialnego Haiti, na którym się wychował, przez młodość w Paryżu, wybuch rewolucji francuskiej, walki nad Renem, bój o szwajcarski „szczyt świata”, heroiczne popisy podczas kampanii w Italii, wyprawę z Napoleonem do Egiptu, w końcu niewolę w Królestwie Neapolu - w której doświadczył dramatu podobnego do powieściowego hrabiego Monte Christo.
W tej prawdziwej historii życie ojca pisarza jest nie mniej atrakcyjne i awanturnicze niż powieściowa fikcja.
Prawa do wydania najnowszej książki Reissa The Black Count zostały już sprzedane m.in. do Francji, Włoch, Hiszpanii, Niemiec i Wielkiej Brytanii.
Nota o autorze:
Autorem książki jest Tom Reiss (ur. 1964),  nowojorski dziennikarz publikujący w najbardziej prestiżowych dziennikach i czasopismach: „New York Times”, „Wall Street Journal” i „New Yorker”. Zasłynął jako autor bestselleru pt. Orientalistaprzełożonego na kilkanaście języków.

Kilka faktów z życia „Czarnego Diabła”
Tomasz Aleksander Dumas, bohater opowieści, urodził się w 1762 roku we francuskiej kolonii Saint-Domingue, eksportującej cukier trzcinowy,  jako syn Antoine'a Alexandre'a l'Isle, szlachcica ukrywającego się przed rodziną oraz prawem. Chłopiec był owocem romansu Antoine'a z czarną niewolnicą Marie-Cessette Dumas. Antoine po powrocie do Francji (żeby zdobyć pieniądze na podróż sprzedał syna w niewolę), porzucił swój pseudonim, odzyskał prawdziwe nazwisko i tytuł – Alexandre Antoine Davy, markiz de la Pailleterie. Sprowadził później swojego czarnoskórego syna, by zamieszkał wraz z nim w luksusowych warunkach nieopodal Paryża. Chłopiec jednak odrzucił zarówno nazwisko ojca, tytuł szlachecki i zaciągnął się do armii francuskiej jako zwykły szeregowiec, podając w dokumentach werbunkowych panieńskie nazwisko matki – Dumas. Wkrótce awansował tylko dzięki własnym zasługom i mimo wielu przeciwności losu zrobił spektakularną karierę wojskową.
            Gruntownie wykształcony, szarmancki i obyty w towarzystwie młodzieniec był ewenementem w skali całej XVIII-wiecznej Francji. Mierzący ponad metr osiemdziesiąt i atletycznie zbudowany „czarny hrabia” wspaniale prezentował się wśród francuskiej elity. Jak to się stało, że do niej wszedł – i był wręcz wysławiany jako bohater narodowy – w czasach, gdy podstawą i źródłem francuskiego bogactwa było niewolnictwo czarnych w koloniach?
Alex Dumas był wytrawnym żołnierzem, człowiekiem bardzo aktywnym i odznaczającym się odwagą cywilną. Słynął z siły, umiejętności władania białą bronią, męstwa i talentu do wychodzenia obronną ręką z najgorszych tarapatów. Ale znany był również z bezczelnych ripost i skłonności do narażania się władzom. Jako generał budził strach wśród wrogów i miłość swoich żołnierzy, był bohaterem w świecie, który nie lekceważył tego mianaPotem, w wyniku perfidnego spisku, Dumas został osadzony w twierdzy i siedział tam, podtruwany przez nieznanych wrogów, zapomniany przez wszystkich. Nie przypadkiem jego losy przypominają przeżycia młodego żeglarza Edmunda Dantèsa, mającego właśnie rozpocząć błyskotliwą karierę i poślubić ukochaną kobietę, który zamknięty bez świadków i procesu  w lochu twierdzy zwanej zamkiem If, położonej na wyspie, uzmysławia sobie, że jest pionkiem w niewyobrażalnej intrydze. Ale w odróżnieniu od bohatera napisanej przez swojego syna powieści Hrabia Monte Christo Alex Dumas nie spotkał w lochu dobroczyńcy, któremu zawdzięczałby wolność i dostęp do ukrytego skarbu. Nigdy nie poznał przyczyn swojej udręki, nagłego upadku z wyżyn chwały na dno cierpienia.(fragment książki)

Legendarny za życia bohater i jego burzliwe losy stały się inspiracją do napisania tej żywej, wciągającej, momentami zaskakującej książki. Jaka była przyczyna konfliktu z Napoleonem? Co wiązało losy Dumasa z historią „zapomnianego pomnika”? Czy prawda została ostatecznie odkryta?

3 komentarze: