wtorek, 21 stycznia 2014

Jak to możliwe? Rozwiązujemy zagadki życia codziennego. Tatjana Alisch.To naprawdę świetna książka dla dzieci, które są ciekawe otaczającego je świata. Bez ustanku zadają nam pytania, na które czasem znamy odpowiedź, a czasami nie mamy pojęcia, jak wytłumaczyć naszemu szkrabowi to czy inne zagadnienie. Z pomocą przyjdzie nam na pewno ten zbiór informacji wszelakich. Moje dzieci zainteresowały się nim bardzo, szczególnie sześcioletni Kamil z zafascynowaniem i błyszczącymi oczami śledził ilustracje i czytany przeze mnie tekst. Oczywiście wiadomości jest tu tak wiele, że nie sposób usiąść i przeczytać je wszystkie. Poznajemy odpowiedzi na poszczególne pytania powoli, w wolnych chwilach sięgamy po tę niezwykłą lekturę i ciekawie spędzamy czas, dowiadujące się nowych rzeczy.
Intrygują i nas samych często sprawy, które z jednej strony wydają nam się banalnie proste, lecz z drugiej nie zawsze potrafimy sobie racjonalnie wytłumaczyć, na czym polegają. Gdy pyta nas o coś takiego nasz potomek, głowimy się nad zagadnieniem, próbujemy w przystępny i zwyczajny sposób powiedzieć mu, jak dana rzecz działa. Nie zawsze jednak nam to wychodzi, a tego typu książka okazuje się w takich momentach idealną pomocą.
I tak znajdziemy tu poszczególne rozdziały dotyczące jednego z tematów: ciała, jedzenia i picia, nieba i ziemi, zwierząt i roślin, pojazdów i komunikacji, techniki na co dzień. Pytania, na jakie uzyskamy tu odpowiedzi to na przykład: Dlaczego podczas kąpieli marszczy się skóra?, Jak goją się rany?, Dlaczego chorujemy?, Dlaczego śnimy?, Jak się produkuje chipsy ziemniaczane?, Jak powstaje popcorn?, Jak powstaje śnieg?, Dlaczego gwiazdy migoczą?, Dlaczego woda jest mokra?, Dlaczego koty mruczą?, Jak rośliny jedzą mięso?, Dlaczego statek nie tonie? czy Jak piorą pralki?
To doskonałe kompendium wiedzy, które naszemu dziecku może przydać się przy odrabianiu pracy domowej, ale też pozwoli mu dowiedzieć się więcej, zrozumieć więcej. Zresztą my sami przecież nie wiemy wszystkiego i dobrze byłoby przyswoić sobie to czy inne zagadnienie, człowiek bowiem uczy się przez całe życie.
Piękne, barwne zdjęcia, wskazówki, ciekawostki, testy wszelakie, i oczywiście odpowiedzi na dręczące nas pytania to właśnie możemy znaleźć w tym ponad 150-stronicowym opracowaniu. Na zakończenie możemy w formie zabawy wykonać test sprawdzający naszą wiedzę.
Chcecie rozwiązać zagadki, jakie skrywa nasze codzienne życie? Wiele z przedmiotów, jakich używamy każdego dnia może wiązać się z jakimś skomplikowanym mechanizmem działania. Możemy poznać przyczyny różnych zjawisk czy procesów, poeksperymentować, próbować je zrozumieć. Książkę naprawdę polecam, jest ciekawa i może pomóc naszym szkrabom w nauce.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz