piątek, 5 grudnia 2014

Antek Bystre Oczko Małgorzata Hryniewicz-CzarneckaPoznajemy tu Antka, który będzie pojawiał się na kartach tej publikacji. Znajdziemy w niej wiele zadań, ćwiczeń, jak również niespodzianek. Naklejki motywacyjne na pewno zachęcą nas do poznawania poszczególnych zagadnień. Nie musimy od razu uzupełniać wszystkiego, prośmy też czasem rodziców o pomoc, nie bójmy się ich pytać o radę.Możemy dzięki tej książeczce nauczyć się koncentracji, skupienia, myślenia. Oczywiście ważne jest to, w jakich warunkach wykonujemy zadania, czy jest cicho, spokojnie. Uczymy się systematyczności, trenujemy nasz umysł, próbujemy skupić uwagę. Podobno najtrudniej jest z koncentracją u dziecka sześcioletniego, rok później początkujący uczeń próbuje już sobie radzić samodzielnie, stara się koncentrować, dojrzewa do wykonywania zadań. Naturalnie u każdego dziecka jest to sprawa indywidualna, różne czynniki mają wpływ na rozwój naszego szkraba. 
Znajdziemy tu zestaw ćwiczeń skierowanych do młodszych odbiorców, którzy potrafią już czytać, znają cyfry, liczby. Ćwiczymy za sprawą tych zadań koncentrację, rozwijamy precyzję manualną, koordynację wzrokowo-ruchową. Kształtujemy istotne cechy osobowościowe naszego potomka: wiarę we własne siły, wytrwałość, umiejętność radzenia sobie z problemami. To wszystko ma nam do zaoferowania autorka, która podkreśla również, byśmy nie krytykowali dziecka, nie naśmiewali się z niego, chwalili jak najwięcej, cieszyli się z każdego jego sukcesu. Nasz sześciolatek będzie dzięki temu chętniej wykonywał zadania, stanie się odważniejszy i bardziej pewny siebie. 

"Stwórzmy zatem młodemu człowiekowi pogodną atmosferę oraz radosny nastrój do twórczej zabawy, permanentnego działania i systematycznego poznawania tego, co nowe, piękne i wartościowe." [1] 

Aby poznać lepiej dziecko warto opisać je, uzupełniając zdania zaproponowane przez autorkę. Mamy tu oczywiście pytanie o imię, o to, jak spędza wolny czas nasz malec, co chętnie ogląda, co lubi jeść, jakie kolory są najładniejsze według niego, do czego ma talent, kim chce zostać w przyszłości. 

Można też narysować swoją podobiznę. 
Znajdziemy tu zadania polegające na łączeniu w pary przedmiotów, wpisaniu nazw tych, które par nie mają, na kolorowaniu liter według instrukcji, na układaniu zdań, na szukaniu różnic między tabelkami, na kolorowaniu kwiatków i wyszukiwaniu liczb. Dziecko pozna różne rodzaje czcionek, odnajdzie ukryte kształty, zapamięta symbole, zagra w skojarzenia, policzy trójkąty, wskazując, który jest największy, a który najmniejszy. Będzie także układanka, pięciolinie, polowanie na zero, dorysowywanie drugiej połowy obrazka i skreślanka cyfrowa. Naklejki motywacyjne: 


Przed nami całe mnóstwo doskonałej zabawy i nauki jednocześnie! Dziecko ćwiczyć będzie refleks i zostanie mistrzem spostrzegawczości! Nauczy się skupiać na zadaniach, zapamięta szczegóły, będzie ćwiczyć pamięć, koncentrację, uwagę. Będzie wybierać z podanych informacji te, które są ważne i te, które są mniej istotne. Budujmy w dziecku wiarę we własne możliwości. 

Mój Kamil chętnie zabrał się za te zadania, a jest ich tu tak wiele, że na pewno tej zimy nie będziemy się nudzić. Znajdźmy czas dla naszego dziecka, bo to zaprocentuje w przyszłości. 


[1] Antek Bystre Oczko Małgorzata Hryniewicz-Czarnecka, Skrzat 2014, s. 41 komentarz: