czwartek, 18 grudnia 2014

Jest taki dzień… legendy i bajki o Bożym Narodzeniu. Legendy chrześcijańskie.

Jest taki dzień…
Legendy i bajki o Bożym Narodzeniu.

Bardzo ciekawa to publikacja, idealny prezent świąteczny dla dziecka, które lubi czytać. Święta Bożego Narodzenia to czas magiczny, piękny, ponieważ odzyskujemy wiarę w dobroć, nadzieję na to, że wszystko jest możliwe, że warto dążyć do upragnionego celu, że warto pomagać.

W tej solidnie wydanej książeczce ze skromnymi, ale naprawdę uroczymi ilustracjami znajdziemy opowieści niezwykłe, które przybliżą nam Boga, a naszym dzieciom uświadomią wiele prawd, nauczą pokory i szacunku dla drugiego człowieka.
Pierwsza historyjka o wychudzonej i bladej dziewczynce pokazuje, jak niesprawiedliwy bywa los. Dlaczego niewinne dziecko musi błąkać się po ulicach i żebrać? Osierocona w wieku siedmiu lat szybko przekonała się, jak trudne potrafi być życie. Co prawda ma dach nad głową, ale to właśnie ci, którzy się nią rzekomo opiekują każą jej błagać przechodniów o jałmużnę. Gdy wraca bez grosza przy duszy, jest srogo karana. Dziewczynka w akcie desperacji zrobi coś niechwalebnego, czego będzie się wstydzić, ale najważniejsze, że pojmie swój błąd i postara się go naprawić. Jak zakończy się ta opowieść? Warto się z nią zapoznać.

„Boże Narodzenie to czas niespodzianek. Zwłaszcza dla ludzi prostych, marzących o prezentach. Pan Jezus chętnie nimi obdarowuje, ofiarowując zarazem wiele więcej: swoją obecność.” [1]


Każde z opowiadań kończy puenta, która daje nam nadzieję i ogrzewa nasze serca.
W tej propozycji świątecznej znajdziemy ponad trzydzieści krótkich historii. Wszystkie powiązane będą ze Świętami Bożego Narodzenia. Wśród nich spotkamy dziewczynkę, która marzy o figurkach ustawionych w szopce na wystawie sklepowej. Babcia dziecka postanawia ją nimi obdarować, a wnuczka po wielu latach nadal traktuje je jak najpiękniejszy prezent i z czułością przekazuje swoim dzieciom opowieść o figurkach kowala, chłopki i leżącego pastuszka.
Mi szczególnie przypadła do gustu „Wyjątkowa kolacja”, wzruszająca i pięknie opowiedziana, z zaskakującym zakończeniem przygoda pewnej kobiety, która na kolacji miała przyjąć niezwykłego Gościa. Pan Jezus faktycznie ją odwiedził i było to doprawdy poruszające spotkanie.

Całość polecam, na ten wyjątkowy czas. Cieszmy się nim, wyciszmy, bądźmy razem z naszymi najbliższymi.

„Wszędzie wokoło potrzeba pokoju, sprawiedliwości, umiejętności radosnego dzielenia się z innymi tym, co mamy… Pogoda ducha jest sprawdzianem naszej dobroci, rekompensatą za dobro, które innym wyświadczyliśmy.” [2]


„Legendy chrześcijańskie” również mogą okazać się wspaniałym prezentem na ten świąteczny czas. To opowieści zawierające odrobinę fikcji, fantazji, ale też ziarenko prawdy, legendy średniowieczne i ludowe, na potrzeby książki nieco zmodyfikowane. Składają się one z czterech części: Chrystus w legendzie, Matka Boska w legendzie, Święci w legendzie i Legendy różne.
Warto i z nimi się zaznajomić, przybliżyć sobie religijny obraz opowieści z zakresu wiary i moralności chrześcijańskiej. To książka dosyć  obszerna i na pewno trzeba będzie poświęcić na zapoznanie się z treścią kilka wieczorów, ale poszczególne legendy czyta się szybko i z zaciekawieniem. Autor nie zapomniał o dialogach, język, jakim włada jest przystępny i idealny dla starszego dziecka, które ma ochotę poznać opowieść na przykład o Czwartym Mędrcu ze Wschodu. Powszechnie znamy przecież tylko Trzech Króli, mało kto ma pojęcie o istnieniu jeszcze jednego. Na kartach tej publikacji spotkamy również ciekawie przedstawioną ucieczkę do Egiptu, porozmawiamy z ubogim pielgrzymem, dowiemy się, kim był Święty Eligiusz kowal. Zaznajomimy się z legendą sycylijską o Jezusie i łotrze, Joanna Porazińska zainteresuje nas „Grzybami”, na podstawie legendy hiszpańskiej dowiemy się, jakie wątpliwości miał święty Piotr.
Co oznacza słowo „legenda”? Kiedy po raz pierwszy zetknięto się z legendami chrześcijańskimi? O kim i o czym one opowiadają?
To doskonała propozycja literacka dla całej rodziny. Zbiór niezwykły, bo znajdziemy tu wielokulturowość, ciekawie przedstawione tematy związane z naszą religią.
[1] "Jest taki dzień... legendy i bajki o Bożym Narodzeniu" Ezio del Favero wydawnictwo Promic 2013, strona 15
[2] Tamże, s. 38 1 komentarz:

  1. Uwielbiam takie opowieści bożonarodzeniowe dla dzieci, chętnie przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń