środa, 1 kwietnia 2015

Siedem pytań do pisarza Beata Gołembiowska




Tym razem w moim środowym cyklu Beata Gołembiowska.
Prowadzi blog: https://beatagolembiowska.wordpress.com/
Jest autorką takich powieści, jak "Żółta sukienka" czy "Malowanki na szkle".
Moje recenzje powyższych książek:
http://asymaka.blogspot.com/2014/03/zota-sukienka-beata-goembiowska.html
http://asymaka.blogspot.com/2014/11/malowanki-na-szkle-beata-goembiowska.html

Strona autorska: http://www.beatagolembiowska.studiobim.ca/

Pisarka pochodzi z Poznania, po ukończeniu studiów wyprowadziła się jednak do Radomia. W roku 1989 wyemigrowała z rodziną do Kanady. Imała się różnorakich zajęć, studiowała fotografię, stała się malarką dekoracyjną, zadebiutowała też jako reżyser filmowy tworząc obraz zatytułowany "Raj utracony, raj odzyskany". Tematyka poruszona w tym filmie zainspirowała ją do spisania historii polskiej arystokracji na emigracji, w ten sposób powstała publikacja niezwykła-"W jednej walizce". Obecnie pracuje jako dziennikarka i fotografik.

Opinia o propozycji literackiej autorki, "W jednej walizce": http://asymaka.blogspot.com/2015/02/w-jednej-walizce-polska-arystokracja-na.html



SIEDEM PYTAŃ DO PISARZA.
1. Zabawa zaczyna się dzisiaj, 1 kwietnia i potrwa do 8 kwietnia, do godziny 23:00.
2. Każdy z Was może zadać autorce jedno pytanie, należy wpisać je w komentarzu pod tym postem, wraz z adresem e-mail. 

3. Spośród wszystkich pytań wybranych zostanie SIEDEM, na które pisarka odpowie na moim blogu. 
4. Jedno, najciekawsze pytanie zostanie nagrodzone egzemplarzem powieści. 





22 komentarze:

  1. Czytam Pani życiorys i tak się zastanawiam: Jaki wpływ na kreowanie postaci literackich ma wnikliwe oko fotografika? Pomaga czy raczej przeszkadza w tworzeniu postaci bohaterów książek?
    Pozdrawiam
    Iwona067@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  2. przyznam, że nie czytałam jeszcze żadnej książki Pani autorstwa, dlatego moje pytanie nie będzie dotyczyło książki :) Czy zastanawiała się Pani nad powrotem do Polski, czy jednak Kanada to to właściwe miejsce?
    wersja.Asia@vp.pl

    OdpowiedzUsuń
  3. Kanada to moje niepełnione(jeszcze) marzenie. Czym Panią ten kraj zachwycił?
    ewaudala77@op.pl

    OdpowiedzUsuń
  4. Jak Pani myśli, czy czytelnicy odkryli, co chciała Pani przekazać poprzez swoją twórczość? Czy Pani książki spełniają swoją rolę, zadanie, które jej Pani powierzyła?

    OdpowiedzUsuń
  5. Czy mieszkanie z dala od Polski, a mianowicie w Kanadzie utrudnia czy ułatwia Pani pisanie dla polskiego czytelnika?

    Pozdrawiam serdecznie :)
    iza.81@o2.pl

    OdpowiedzUsuń
  6. Cieszę się, że dziś możemy pytania zadać właśnie Pani. Skwapliwie z tej możliwości korzystam. Obserwuję Pani twórczość od jakiegoś czasu. Zaintrygowała mnie Pani wszechstronność. Już dawno przekonałam się, że artyści wszechstronni stanowią świetny materiał na pisarza. Używają słów jak malarz kolorów w obrazie, „kadrują” sceny z precyzją fotografa…Taką wszechstronną twórczynią była Tove Jansson na swojej skalistej wysepce…

    Porusza Pani w swych książkach trudne tematy, bolesne problemy narodowe (W jednej walizce), ale też z jednakową uwagą skupia się na pojedynczym człowieku… To dobry i trudny kierunek. Skalista ścieżka… Życzę wytrwałości w kroczeniu po niej. Jestem pewna, że jeszcze niejednokrotnie nas Pani zadziwi.

    Każdy pisarz jest jednak najpierw czytelnikiem. Zapewne posiada Pani swojego Mistrza, z którego książek czerpie jak z elementarza. Czy wyjawi nam Pani kim on jest? Czyje książki strzeże Pani jak skarbu w swej domowej biblioteczce?

    Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Wyemigrowała Pani z rodziną do Kanady. Czy tęskni Pani za swoją ojczyzną? Czy ciężko jest żyć na obczyźnie? Marzy się Pani powrót z rodziną do Polski?

    Pozdrawiam
    kudlata-89@o2.pl

    OdpowiedzUsuń
  8. Którą książkę poleciłaby Pani uczniom w gimnazjum jako lekturę obowiązkową? Którą książkę zdaniem Pani warto by było omawiać na lekcjach języka polskiego?

    martucha180@tlen.pl

    OdpowiedzUsuń
  9. Czy życie w Kanadzie jest łatwiejsze jak życie w Polsce?
    Czy żałowała Pani kiedykolwiek, że wyemigrowała ze swojej ojczyzny?
    Skąd zrodził się pomysł na napisanie- W jednej walizce. Polska arystokracja na emigracji w Kanadzie?

    Pozdrawiam serdecznie,
    sensei-bud@o2.pl

    OdpowiedzUsuń
  10. Zawsze się zastanawiałam jak to jest napisać książkę, czy są to chaotyczne myśli przelewane na papier w przypływach weny, czy pisanie według ustalonego grafiku. Jak wygląda praca pisarza od tej właśnie strony, czyli od początku, od samego powstania pomysłu?
    Pozdrawiam
    sylwka.sk91@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  11. Żółta sukienka stała się dla bohaterki Pani książki symbolem traumatycznego wydarzenia z dzieciństwa. Jak zatytułowałaby Pani powieść o sobie, gdyby tytuł miał odzwierciedlać miłe wspomnienie dotyczące konkretnego przedmiotu, który na trwałe zapisał się w Pani pamięci?

    Pozdrawiam :)
    edyta.cha@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  12. Czy sięga Pani po książki współczesnych polskich twórców? Jeśli tak to jaka lektura zachwyciła Panią najbardziej i dlaczego? A może nie warto sięgać po polskich autorów? Jak Pani sądzi?
    Pozdrawiam wiosennie. Beata
    1beniabadera@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  13. Czy jest taki temat, który boi się Pani z jakichś względów poruszyć? Taki, który wydaje się Pani trudny w przekazie, albo odbiorze przez czytelników?
    a_4marca@o2.pl

    OdpowiedzUsuń