piątek, 28 listopada 2014

Dlaczego... wielcy odpowiadają na pytania małych Gemma Elwin Harris

A to kolejna propozycja dla dziecka, które jest ciekawe otaczającego go świata, chce wiedzieć więcej, zadaje mnóstwo pytań. Odpowiedzi udzielają ludzie, którzy na danym zagadnieniu się znają.
Ładne wydanie z serii Centrum Edukacji Dziecięcej  przeznaczone dla młodego czytelnika. Brak w nim  ilustracji, rysunków znajdziemy tu niewiele i moim zdaniem dla dziecka sześcioletniego jest to jednak "za dojrzała" publikacja, ale starsze jak najbardziej uzna ją za interesującą i przydatną tak w życiu codziennym, jak w szkole.
Autorka książki ma dwuletniego syna, który już zaczął zadawać jej tysiące pytań. To właśnie dlatego wpadła na pomysł zebrania wszystkich wątpliwości  dzieci uczęszczających do przedszkoli i szkół podstawowych. Pytania zadawali uczniowie dziesięciu placówek oświatowych w wieku od dwóch do dwunastu lat, a odpowiedzi udzielali prawdziwi eksperci. Ludzie, którzy w danej dziedzinie są uznawani za najlepszych, najpopularniejszych. Na niektóre pytania odpowiadało się łatwo, inne przysporzyły odpowiadającym sporo trudności, zadziwiły ich i rozbawiły. Mamy tu odpowiedzi osób zajmujących się fizyką, matematyką, historią, spotkamy filozofów, psychologów, przyrodników, artystów, pisarzy, archeologów, sportowców, satyryków. Pojawią się takie nazwiska, jak: Mark Forsyth, Miranda Hart, Adam Hart-Davis, Harry Hill, Kate Humble, Simon Ings, David Nicholls, Gordon Ramsay, Jeanette Winterson, Michael Wood, Carl Zimmer i wiele, wiele innych. W indeksie znajdziemy między innymi takie pojęcia, jak: antybiotyk, banany, budowa atomu, czkawka, czekolada, dobro, dorośli, energia, fotosynteza, gazy, geny, hormony, latanie, mocznik, miłość, mrówki, niebo, nasiona, piorun, robaki, rośliny, ryby, stan nieważkości, śnieg, siła, tęcza czy zaćmienie Księżyca.

Odpowiedzi na pytania nie są krótkie i napisane byle jak. To dłuższe teksty, przedstawione w przystępny sposób, zrozumiałe dla dziecka. Mamy na przykład pytanie: Czy można jeść robaki? Odpowiedzi udziela Bear Grylls, badacz, ekspert w sztuce przetrwania, a więc człowiek właściwy, by mówić na ten temat. I tak zaczyna swoją wypowiedź:

"Coś ci powiem... Jeśli zależeć będzie od tego twoje życie, jasne, że możesz zjeść robaka. Wierz mi jednak, że lepiej nie robić tego codziennie. Jeżeli rzeczywiście masz zamiar zjeść robaka, musisz być bardzo ostrożny, ponieważ  stworki te mogą mieć w brzuchach paskudne rzeczy-w końcu całymi dniami kręcą się pod ziemią!" [1]


Dalej było o gotowaniu robaków, więc daruję Wam i sobie szczegóły.


Pada również pytanie na temat koloru krwi, dlaczego jest czerwona, a nie błękitna? Dowiemy się też, jak powstają sny, ile czasu potrzeba, by przejść  świat dookoła? Odpowiada na to ostatnie zagadnienie Rosie Swale-Pope, której zajęło to 1789 dni. Do wędrówki potrzebowała 53 par butów!
Ciekawa jestem, czy wiecie, dlaczego małpy lubią banany, albo skąd bierze się czkawka, czy w jaki sposób pisarze tworzą swoich bohaterów? Dlaczego gotujemy jedzenie, dlaczego wybuchają wojny, dlaczego nie możemy żyć wiecznie? Żaden temat nie został potraktowany po macoszemu, każda odpowiedź jest naprawdę dopracowana i przemyślana, dziecko nie jest zbywane, a traktowane jak partner. Dzięki temu zostaje zaspokojona jego ciekawość, ale też poznaje po prostu świat. Lepiej go rozumie i nie boi się myśleć, zadawać kolejnych pytań. Polecam.[1] "Dlaczego... wielcy odpowiadają na pytania małych" Gemma Elwin Harris wydawnictwo Publicat 2014, strona 21

1 komentarz:

  1. Ooo! Pozycja dla mnie. Zaczynam etap "dlaczego,czemu,po co" ;)

    OdpowiedzUsuń