czwartek, 13 listopada 2014

Katarzyna Marciniak Moja pierwsza mitologiaWydanie naprawdę piękne, twarda oprawa, ciekawy tekst i zabawne, kolorowe ilustracje.

Katarzyna Marciniak jest autorką "Mitologii greckiej i rzymskiej", która ukazała się w 2010 roku, badaczką antyku. Nagradzana w wielu konkursach zarówno polskich, jak i zagranicznych, otrzymała między innymi Nagrodę Naukową "Polityki". Już jako dziecko interesowała się książkami Jana Parandowskiego, Anny M. Komornickiej i Tadeusza Zielińskiego.

Ilustratorka propozycji dla młodego czytelnika dotyczącej mitologii to Marta Kurczewska.
Rysowaniem i malowaniem zajmuje się od wielu już lat. Poza tym, że uwielbia tworzyć obrazy chętnie gotuje, jeździ na nartach, zanurza się w morskich toniach i zajmuje ukochaną czarną kotką-Panią Prezes. Chyba za sprawą imienia zwierzęcia nasuwa nam się trafne przypuszczenie, kto rządzi w domu ilustratorki.

Mitologię Jana Parandowskiego znamy, zdaje się, wszyscy. Jednak to "Moja pierwsza mitologia" Katarzyny Marciniak skierowana jest do młodego czytelnika. To ogromny zbiór mitologicznych opowieści, których nie da się przeczytać w jeden wieczór. My zapoznawaliśmy się z tym opasłym tomiskiem bardzo długo, z większym lub mniejszym zainteresowaniem ze strony moich dzieci. Podejrzewam, że są jednak jeszcze na tego typu historie za małe. Sama czytałam z wielkim zainteresowaniem. Warto dozować naszemu szkrabowi opowiadania, nie czytać byle jak i bez zrozumienia.
Książka została podzielona na dwie części. I tak znajdziemy w niej Dzieciństwo bogów i ludzi, jak też Przygody herosów. Słowo wstępne jest wprowadzeniem w tematykę naszej latorośli. Być może nie wyobraża sobie ona życia bez komputera, telewizora, ale właśnie w tej publikacji pozna ten niesamowity, starożytny świat.

"W starożytnych czasach, gdy nie było jeszcze internetu, telewizji ani nawet kina, Grecy i Rzymianie posługiwali się magią słowa. Spotykali się wieczorami i opowiadali sobie różne historie. A opowiadali tak pięknie, że samymi tylko słowami potrafili oczarować słuchaczy-wywołać beztroski śmiech, przyjemny dreszczyk strachu i głębokie wzruszenie." [1]

Na kartach mitologii dla dzieci spotkamy wielu niezwykłych bohaterów, ale też osoby, które były tchórzliwe, złośliwe, okrutne. Znajdziemy tu postaci nierealne, fantastyczne, jak leśne nimfy, syreny, bogów, herosów. Autorka pokaże nam, że świat mitologii towarzyszy nam na co dzień. W jaki sposób? Wciąż przecież posługujemy się różnego typu wyrażeniami, porównaniami, zwrotami językowymi, by dobrze opisać daną sytuację, zachowanie czy charakter jakiejś osoby. Warto zapoznać się z tą wyjątkową lekturą, zwrócić na nią uwagę naszego dziecka.

Kim był Zeus? Czyim był synem? Jak rozpoczyna się jego historia? Co oznacza róg obfitości, a kogo cechuje olimpijski spokój? Kim był Posejdon? Jaka opowieść się z nim wiąże? A Atena? Przecież były też boginie. Jakiego ptaka uważała za najmądrzejszego? A może nasze dzieci znają już to porównanie? Mądry jak... ? Kolejne porównanie to piękny jak Apollo. Skąd się wzięło?

Na te i inne pytania odpowiedź znajdą nasze pociechy na łamach tej publikacji. Autorka w sposób przystępny i zrozumiały dla dziecka dziewięcioletniego i starszego opowiedziała o mitologicznym, fascynującym świecie. Dzięki tej lekturze nasze dziecko nabędzie wiedzę przydatną w życiu, wiele razy bowiem będzie korzystać z pojęć, z jakimi się tutaj spotka. Poza tym książka będzie również przydatna w szkole, na lekcjach języka polskiego chociażby. Polecam jak najbardziej.


[1] "Moja pierwsza mitologia" Katarzyna Marciniak 2013, strona 3


5 komentarzy:

 1. I warto też pamiętać, aby nie poprzestać na tejże mitologii, a z wiekiem prezentować dziecku kolejne podejścia - Parandowskiego, potem Kubiaka, a potem już podręczniki do łaciny i greki ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. W dzieciństwie strasznie mi brakowało takiej książki i w efekcie w wieku chyba 7 lat pierwszy raz sięgnęłam po Parandowskiego, ale wiem, że wtedy momentami ta książka była za trudna. A ta byłaby jak znalazł!

  Zapraszam do mnie w wolnej chwili: http://kulturka-maialis.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Przydałaby mi sie ta pozycja w szkole.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chciałabym mieć tę książkę, zapoznawać za jakiś czas z nią Kubusia... Ciekawa sie wydaje!

  OdpowiedzUsuń
 5. Gdyby ta książka powstałą wcześniej możę polubiłabym historię.

  OdpowiedzUsuń